Oferty Produktowe
Ile pośrednik nieruchomości wyciągnie z Twojej kieszeni?
Nadesłane przez: Kama ,    30 marca 2010
 
Udostępnijposrednik.jpgZakup mieszkania to niewątpliwie życiowa inwestycja. Z jednej strony przywiązanie do jednego miejsca, z drugiej niesamowite koszty. A na kupujących swoje „m” chytrym okiem patrzą nie tylko bankowcy, ale też agencje nieruchomości. O prowizje pośredników w obrocie nieruchomościami pyta nas alertowiczka Kama.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Pośrednik zwiększy koszty?
Nasza użytkowniczka ma następujący problem: „Chcę kupić mieszkanie, przejrzałam już sporo ofert w Internecie, ale jakoś czuję niedosyt. Pomyślałam, że skorzystam z agencji, ale to chyba droga impreza. Wiecie jakie prowizje ciągną pośrednicy?”. Tak, wiemy. Zbadaliśmy biura w całej Polsce i śpieszymy z odpowiedzią. Podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę przy wyborze pośrednika i ile to kosztuje.

Jaka płaca taka praca
Jedno jest pewne- pośrednik mało nie zarabia. Prowizja za zakup bądź sprzedaż mieszkania waha się obecnie w okolicach 2-4 proc. ceny mieszkania + VAT. Co istotne, płaci każda ze stron, zarówno kupujący jak i sprzedający. Jeśli zamierzamy kupić drogą nieruchomość możemy negocjować stawkę, ale mało który pośrednik zejdzie poniżej 2 proc. Jeden procent to dla mieszkania za 400 tys. różnica w wynagrodzeniu rzędu 4 tys. zł, a takie pieniądze piechotą nie chodzą. W przypadku mieszkania wynajmowanego stawka wynosi 80-100 proc. miesięcznego czynszu najmu. Co ciekawe, prowizja jest bardzo podobna w całym kraju. Nie widać podziału na duże i mniejsze miasta- zarobek pośrednika zależy w końcu od cen nieruchomości.

Dodatkowe wydatki
Pamiętajmy, że pośrednik to nie jedyny koszt jaki trzeba ponieść kupując lub sprzedając mieszkanie. Dochodzą do tego:
  • podatek od czynności cywilnoprawnych - 2 proc. ceny nieruchomości
  • akt notarialny - maksymalna taksa notarialna wynosi 2370 zł + 521,4 zł VAT
  • wpis do księgi wieczystej - 200 zł
  • opłata sądowa - 200 zł
  • wycena nieruchomości - dla mieszkań 400-1500 zł, dla domów nawet 2 razy tyle
  • wpisowe do spółdzielni - przypadku zakupu mieszkania spółdzielczego
  • podatek od nieruchomości - należy poinformować gminę w terminie do 14 dni od nabycia nieruchomości jeśli stanowi ona odrębną własność

ING Bank Śląski Kredyt hipoteczny - Okres kredytowania do 40 lat. Atrakcyjne oprocentowanie. Złóż wniosek!

Co trzeba sprawdzić?
Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, należy sprawdzić, czy nasz wybraniec posiada licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami wydaną przez Ministerstwo Infrastruktury. Warto spytać, czy agencja korzysta z systemu MLS - wspólnej bazy ofert dla zrzeszonych agentów, która przyspiesza transakcje. Niektórzy pośrednicy pomagają kompletować dokumenty do sporządzenia aktu notarialnego, załatwiają sprawy w urzędach i prostują błędy w księgach wieczystych. Taki pośrednik to skarb i niesamowita oszczędność czasu.

Kruczki w umowach

Oprócz wynagrodzenia pośrednik może domagać się zwrotu kosztów - nie powinniśmy się zgodzić na taki zapis w umowie! Unikajmy adnotacji, w których akceptujemy, by pośrednik reprezentował obydwie strony transakcji. Gołym okiem widać konflikt interesów między kupującym i sprzedającym- agencja będzie starała się windować cenę, by jak najwięcej na obu zarobić. Nawet, jeśli po podpisaniu umowy, zauważymy krzywdzący dla nas zapis, możemy starać się o jego usunięcie. Gdy pośrednik się na skreślenie paragrafu nie zgodzi, klient może zgłosić się do rzecznika konsumentów lub UOKiK.

Korzystaliście kiedyś z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami? Jesteście zadowoleni ze współpracy, czy wręcz przeciwnie?

AlertFinansowy.pl
Wydrukuj Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pldodaj do blip.pldodaj do sfora.pldodaj do kciuk.pl komentuj komentarze

Masz ciekawą wiadomość?

Napisz nam o tym – my to opublikujemy. Gwarantujemy anonimowość!
Komentarze (3)
pośrednik
3 Wtorek, 14 Grudzień 2010 23:37
boz
za pośrednictwem biura nieruchomości sprzedałam działkę za 50000,dostałam rachunek do zaplaty w wysokości 4800, i co?
Pośrednicy
2 Wtorek, 30 Marzec 2010 20:35
rafal
Też tak myślę, internet roi się od stron które prezentują różne mieszkania, tylko trzeba trochę poszukać. 4 tys. zł to jednak mnóstwo kasy za oprowadzanie po domach.
liski chytruski
1 Wtorek, 30 Marzec 2010 15:33
krajan
Strasznie zdzieraja kase. jeszcze te 100% czynszu brzmi w miare rozsadnie ale kilka procent calego domu... ja tam wole bez posrednika tez sie da

Dodaj swój komentarz

Autor*:
Tytuł*:
Komentarz:


Doradca tygodnia

Minimum formalności i niska rata kredytu hipotecznego - Skontaktuj się z doradcą
[x]

Ostatni Użytkownik skontaktował się
z doradcą Expander w sprawie: kredyt hipoteczny 20 minut temu.

Skontaktuj się

Newsletter

Alerty bezpośrednio na Twój e-mail?
Zapisz się teraz: