Alert Radzi
Czy komornik może zająć nadpłacony podatek?
Nadesłane przez: Wiola ,    14 maja 2010
 
UdostępnijwindykacjaNie dostaliście zwrotu nadpłaconego podatku? Czy wiecie, że komornik mógł przejąć tę należność? Z podobnym problem boryka się coraz więcej podatników. Jedna z internautek pyta: Czekam na zwrot podatku. Znam kilka osób, które już dostały pieniądze a złożyły po mnie. Niedawno otrzymałam z KRUK (przyp. red. firma windykacyjna) informację o zadłużeniu. Czy Urząd Skarbowy mógł przekazać te pieniądze tej firmie?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Co może komornik?
Odpowiedź na pytanie internautki jest przecząca. Urząd Skarbowy nie zajmuje się egzekucją zaległości wobec firm zewnętrznych. W tej sytuacji należy wykluczyć opcję, w której US bezpośrednio przekazał środki bezpośrednio do windykatora. Taka sytuacja jest możliwa, gdy postępowanie windykacyjne wkroczyło na etap komornika. Wówczas komornik jest uprawniony do zajęcia zwrotu podatku. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem konta bankowego, a dłużnik zostaje powiadomiony o tym, jaka część nadpłaconego podatku przeszła na poczet długu. Jeżeli zaległości przekraczają poziom nadpłaty, to komornik może zająć całą zwracaną sumę. W przeciwnym przypadku, podatnik otrzyma zwrot pomniejszony o odpowiednią kwotę. Podstawa prawna: art. 895 Kpc w zw. z art. 896 Kpc (kodeks postępowania cywilnego) .

ING Bank Śląski Kredyt hipoteczny - Okres kredytowania do 40 lat. Atrakcyjne oprocentowanie. Złóż wniosek!

Uwaga!
Warto wiedzieć, że wierzytelności związane z świadczeniami rodzinnymi nie podlegają komorniczej egzekucji. Tym samym, komornik nie może zająć rent i zasiłków rodzinnych, a także alimentów. Gdy dojdzie do takiej formy nadużycia, to należy jak najszybciej zgłosić skargę firmie windykacyjnej lub skierować sprawę do sądu. Uwaga! Podatkowa ulga prorodzinna nie wchodzi w zakres świadczeń rodzinnych, dlatego komornik może ją przejąć (podobnie jak ulgę internetową). Zasiłek dla bezrobotnych oraz wynagrodzenie z tytuły pracy także podlegają postępowaniu egzekucyjnemu.

ING Bank Śląski Kredyt hipoteczny - Okres kredytowania do 40 lat. Atrakcyjne oprocentowanie. Złóż wniosek!

Czy komornik kiedykolwiek przejął wasz nadpłacony podatek lub wynagrodzenie?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl


Wydrukuj Dodaj do:dodaj do wykop.pldodaj do twitter.pldodaj do blip.pldodaj do sfora.pldodaj do kciuk.pl komentuj komentarze

Masz ciekawą wiadomość?

Napisz nam o tym – my to opublikujemy. Gwarantujemy anonimowość!
Komentarze (9)
kommornik
9 Piątek, 06 Lipiec 2012 14:52
stan zadłużony
złodziej w imieniu prawa, bezlitosna pijawka
a mi komornik nie zają.....
8 Wtorek, 20 Marzec 2012 18:25
nestor
a ja już mam trzy lata komornika i nieazją mi ulgi może dlatego ze rozliczam się z męzem, owszem przysyła mi pismo w którym mam wyrazić zgodę na zabranie ulgi ja oczywiście takiej niewyrazam,a windykatorzy niemają prawa nachodzić pókać chodzić po sąsiadach,można wezwać policje i postraszyć sprawą o natarczywe nachodzenie teraz można iśc zato do więzienia u mnie zadziałało
odpowiedź do poprzedniego komentarza
7 Wtorek, 09 Sierpień 2011 12:43
alex39
http://www.alertfinansowy.pl/alerty/14-alert-news/3707-czy-komornik-moze-przejac-nadplate-wypowiedz-prawnika.html
JESTEM ciekawa !!!
6 Czwartek, 02 Czerwiec 2011 15:09
dremax@tlen.pl
Proszę mi powiedzieć jeśli mąż dostał komornika i on przejmuje podatek za 2010 komornik a ja nie pracuję ale rozliczam się z mężem oraz mamy ulgę na dziecko czy w takim przypadku tez można przejąć nadpłatę ?
ZWROT PODATKU
5 Piątek, 08 Kwiecień 2011 06:57
BLONDI
mam komornika na karku i miałem zwrot podatku za 2009 rozliczamy się wspólnie z żoną odliczyliśmy ulgę na dzieci i dostaliśmy zwrot podatku dlatego że jest to wspólne rozliczenie a tylko jeden współmałżonek ma zajęcia więc urząd skarbowy nie może przekazać zwrotu podatkowego komornikowi dlatego należy rozliczać się wspólnie .nawet jak obydwoje małżonków ma zajęcia komornicze żeby urząd mógł przekazać nadpłatę komornikowi ,mówimy o dwóch różnych komornikach żona ma innego a mąż ma innego to wtedy muszą mieć jedną wspólną sprawę o tym samym numerze km wówczas będzie przekazana sprawa do sądu któremu komornikowi śię należy .wspólnego rozliczenia współmałżonków urząd skarbowy nie może rozbić .
renta rodzinna zajęta przez komornika
4 Piątek, 30 Lipiec 2010 16:16
kornelia
czy jesteście pewni, że komornik nie może zająć renty rodzinnej?

została zajęta część renty rodzinnej, dopiero na tym portalu znalazłam informację o tym, że renta rodzinna stanowi tą formę świadczeń rodzinnych, które nie podlegają zajęciu,

jesteśmy w trakcie pisania skargi na czynności komornika, ponieważ popełnił kilka poważnych błędów (swoim działaniem już wyrządził szkodę i żaden nakaz zapłaty nie upoważnia go do tego) i inaczej niż pani Iwona (z pierwszego komentarza) uważamy, że komornikowi absolutnie nie wolno wszystkiego, co więcej musi poruszać się tylko i wyłącznie według ścisłych zasad określonych prawem, w przeciwnym wypadku łamie prawo,
naszym zdaniem warto i zdecydowanie powinno się bronić przed samowolą urzędników państwowych (wszelkiej maści)
Komornik może wszystko
3 Sobota, 19 Czerwiec 2010 19:25
Iwona
Komornik zabrał całą ulgę na czwórkę dzieci i ulgę na internet i zwrot podatku dochodowego ponad pięć tysięcy złotych.Mam same problemy,szukam pomocy wszędzie.Wysyłanie pism do banków to bzdura nic nie pomagają,dzwonia do pracy,domu,przysyłają chamskich windykatorów,którzy ubliżają i straszą.
Czy komornik może zająć nadpłacony podatek?
2 Niedziela, 13 Czerwiec 2010 09:46
mirro
A co w takim przypadku - jestem od 2 lat w związku małżeńskim, mamy swoje dzieci z poprzednich związków. W ubiegłym roku rozliczyliśmy się wspólnie z dochodów choć moja żona nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia gdyż jest na bezpłatnym urlopie wychowawczym i odliczyliśmy sobie ulgę na dzieci. Kilka dni temu moja żona dostała dokumenty od komornika o egzekucji między innymi ze zwrotu nadpłaty podatku. Sprawa dotyczy roku 2004 i jej poprzedniego związku. Czy takie działanie jest zgodne z prawem skoro klauzula wykonalności opiewa majątki odrębne i wspólne poprzedniego związku mojej żony? Obecnie mamy wspólność majątkową i moim zdaniem klauzula wykonalności nie dotyczy naszego obecnego związku- czy mam rację?
Czy komornik może zająć nadpłacony podatek?
1 Poniedziałek, 17 Maj 2010 16:39
Maria
Nadpłata w myśl Ordynacji Podatkowej jest prawem niezbywalnym. Taki sam niezbywalny charakter ma wierzytelność podatnika z tytułu zwrotu różnicy podatku i na podstawie art. 831 § 1 pkt 3 k.p.c. jest wyłączona spod egzekucji sądowej. Czy więc (aby na pewno) komornik sądowy na podstawie art. 895 Kpc w zw. z art. 896 Kpc ma prawo zająć należną podatnikowi nadpłatę (powstałą w wyniku odliczenia przysługujących ulg np. prorodzinnej, internetowej etc.), skoro ORGAN PODATKOWY, DOKONUJĄC ZWROTU NADPŁATY, NIE MOŻE MIEĆ INNEGO WIERZYCIELA, NIŻ WYNIKA TO Z PRZEPISÓW PRAWA PODATKOWEGO (SN W UCHWALE Z 26 LISTOPADA 2003 R., III CZP 84/03, WOKANDA 2004/5/3).
Byłabym wdzięczna za jednoznaczną i wyczerpującą interpretację, za co z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj swój komentarz

Autor*:
Tytuł*:
Komentarz:


Doradca tygodnia

Minimum formalności i niska rata kredytu hipotecznego - Skontaktuj się z doradcą
[x]

Ostatni Użytkownik skontaktował się
z doradcą Expander w sprawie: kredyt hipoteczny 27 minut temu.

Skontaktuj się

Newsletter

Alerty bezpośrednio na Twój e-mail?
Zapisz się teraz: