Alert Finansowy

7 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy

7 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy
23 czerwca
07:58 2014

Oszczędzanie pieniędzy wydaje się być drobnostką, ale tylko wtedy gdy się o tym mówi. Kiedy nagle trzeba przejść od czynu wydaje się to być trudniejsze w realizacji i nie ma się co dziwić. Bardziej lubimy wydawać, aniżeli oszczędzać. To potwierdzony fakt! W zasadzie każdy z nas chciałbym mieć tyle pieniędzy, by nie móc martwić się o cenę danego produktu. Po prostu wejść do sklepu i kupić wszystko na co ma się ochotę, bez wyjątku i bez konieczności patrzenia na cenę.

Fajna wizja nieprawdaż? Niestety mało kto może jej doświadczyć. Nawet przy bardzo mocnym i skrupulatnym oszczędzaniu nie będziemy wchodzić do sklepu i kupować bez opamiętania, pod wpływem emocji. Na takie zachowanie mogą pozwolić sobie ludzie bogaci, mający spory majątek. To, że do nich nie należymy poświadcza, że zainteresował nas temat oszczędzania, który do końca nie jest prosty do opanowania. Oszczędności są jednak potrzebne, ponieważ kupowanie na kredyt może skończyć się tragedią, co doświadczyło już sporo osób w życiu. Przejdźmy więc do konkretów, gdzie zamierzam podać wam 7 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie pieniędzy.

Pierwszy, drugi i trzeci…

Pierwszym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy jest skrupulatne zapisywanie każdych wydatków. Dzięki temu będziemy mogli określić, gdzie wydajemy pieniędzy najwięcej. Będziemy też mogli zdecydować z czego zrezygnować, bo w większości przypadków, będzie to konieczne – nie ma oszczędności bez wyrzeczeń. Drugim sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest wyeliminowanie głupich i niepotrzebnych wydatków. Bardzo często zdarza się, że kupujemy jakieś drobne rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Potrzeba powiedzieć dość i skutecznie wyeliminować je z życia. Trzecim sposobem oszczędności pieniędzy może być sam fakt rozpoczęcia oszczędzania – taki styl życia promuje autor bloga ZaradnyFinansowo.pl. Wbrew pozorom daje to całkiem dużo, bowiem psychicznie nastawiony człowiek jest dużo bardziej przedsiębiorczy, umie bardziej rozplanować ewentualne wydatki, co w konsekwencji tworzy spore oszczędności.

Czwarty, piąty i szósty.

Czwartym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest włożenie ich na lokatę. To jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów ich oszczędzania. Nie dość, że oszczędzamy własne pieniądze, to jeszcze bank płaci nam w skali roku określony procent od wpłaconej kwoty. Widziałeś lepszy deal? Piątym sposobem oszczędności jest inwestowanie, bo podczas gdy pieniądze nie są wydawane, a inwestowane to w pewnym sensie są też oszczędzane. Jeżeli jednak nie znasz się na grze giełdowej, ciężko też ci idzie z funduszami inwestycyjnymi to odpuść sobie inwestowanie. W gruncie rzeczy może to przynieść więcej szkód niż pożytku – nie zmienia to jednak faktu, że jest to w pewnym sensie sposób na oszczędzanie. Szóstym sposobem oszczędności jest założenie sobie specjalnego konta w banku – najczęściej nazywa się to konto oszczędnościowe. Konto te jest zwykle oprocentowane podobnie do lokaty, tylko z tą różnicą, że możemy z niego wypłacić pieniądze w dowolnej chwili – wtedy gdy będą najbardziej potrzebne.

Siódmy sposób na oszczędzanie pieniędzy

Ostatnim sposobem jest skrupulatne policzenie wydatków na jedzenie oraz media. Wbrew pozorom niekontrolowane wydatki na jedzenie mogą być bardzo duże, czego na co dzień nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Warto wtedy przestawić się na rzeczy w promocji i kupować coś w większych ilościach, kiedy nadarzy się ku temu cenowa okazja. Media każdy z nas może ograniczyć. Skrupulatne pilnowanie światła, wymiana żarówek normalnych na energooszczędne czy rezygnacja z kilku sprzętów podłączonych do gniazdka – pobierających prąd. Nie inaczej jest z wodą, którą także możemy ograniczyć, bo w tym przypadku każdy z nas robi ogromne błędy – woda kosztuje, a leje się strumieniami.

Podobne artykuły