Alert Finansowy

Deweloper nas oszukał

23 listopada
10:52 2009

„Deweloper nas oszukał” – takie hasła nie są dla nikogo nowością…niestety. Już kilku alertowiczów napisało do nas, że widziało podobne hasła wywieszone na balkonach nowych mieszkań. Nie od dziś wiadomo, że deweloperzy zachowują się jak „państwo w państwie”. Nie wywiązują się z zawartych umów, nakładają „chore” prowizje, spóźniają się z oddaniem nieruchomości… Na szczęście wziął się za nich Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów! Czym to zaowocowało?


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

16 decyzji wobec deweloperów, w tym ostatnia z karą blisko miliona złotych” – to wynik działań UOKiK-u przeciwko nieuczciwym deweloperom. Najczęstsze przewinienie dotyczyło stosowania w umowach niedozwolonych postanowień.

UOKiK zmusił kilka firm deweloperskich do wprowadzenia zmian w stosowanych zapisach na zasadach i w czasie określonym przez Prezesa Urzędu. Z takim rozwiązaniem spotkały się następujące firmy: Dom-Invest z Wrocławia, Inwest-Hel z Pucka, Kaja Nieruchomości z Gdańska, Eko-Homes z Sopotu, Poldom z Pruszcza Gdańskiego, Steed ze Szczecina i Vega Invest z Wejherowa.

Mistrzem w łamaniu prawa okazała się firma J.W.Construction, która była już raz kontrolowana w 2008 roku i kazano jej zmienić zapisy w umowach. Mimo tego, firma w dalszym ciągu używała w umowach zapisów pochodzących z rejestru klauzul niedozwolonych, wydanych na podstawie prawomocnych wyroków sądu. Zapewniała sobie tym samym np. możliwość zmian dat oddawania budynków oraz nakładanie bardzo wysokich kosztów od odstąpienia od umowy (5% łącznej ceny brutto przedmiotu umowy). J.W.Construction zostało teraz ukarane kwotą 997 928 zł (239 173,76 euro), a to jeszcze nie koniec. Urząd prowadzi kolejne postępowania przeciwko tej firmie.

Uwaga! Każdy konsument ma prawo poinformować UOKiK o nieuczciwości deweloperów. Nawet jeśli nie ma pewności, problem może skonsultować!

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

 

Podobne artykuły