We wtorek Rząd przyjął długo oczekiwany projekt nowelizacji ustawy o podpisie elektronicznym. Pierwotna wersja z 2001 roku zawierała zbyt wiele ograniczeń i restrykcji. E-podpis będą mogły składać nie tylko osoby fizyczne, ale również jednostki z osobowością prawną. Dzięki wprowadzonym zmianom Polska będzie spełniała unijne regulacje, co znacząco ułatwi przepływ elektronicznych dokumentów.
Ustawa kompleksowa
Opieszałość Rządu w pracach nad nowelizacją ustawy była wielokrotnie krytykowana. Teraz, po fakcie, słowa krytyki wydają się nieuzasadnione, albowiem nowy dokument jest skonstruowany w sposób kompleksowy. Umożliwia zastosowanie e-podpisu również w administracji państwowej ze względu na wprowadzone zmiany w innych aktach prawnych. Jakie są więc najważniejsze regulacje wynikające z ustawy?
E-podpis po trzykroć!
– zwykły – podpis niekwalifikowany, wywołuje skutki prawne tylko jeśli obie strony się na to godzą.
– kwalifikowany – podpis weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym (zaświadczenie przypisujące podpis do konkretnej osoby). Może służyć tylko do podpisywania oświadczeń wiedzy oraz woli przez osoby fizyczne. Jego moc prawna jest równa podpisowi własnoręcznemu.
– zaawansowany – może być składany zarówno przez osoby fizyczne jak i prawne. Podpis zaawansowany będzie wywoływał skutki prawne również w relacjach z podmiotami publicznymi.
Pozostałe zmiany
Kolejną innowacją jest wprowadzenie e-pieczęci, która będzie powiązana z danym podmiotem, co powinno znacząco ułatwić uwierzytelnianie wszelkiego rodzaju dokumentów zwłaszcza w kontaktach z organami administracji państwowej. Jedną z najważniejszych zmian jest oczywiście umożliwienie składania e-podpisów przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne przy zastosowaniu lub bez zastosowania bezpiecznego urządzenia do składania podpisu. Przypominamy, że podstawą złożenia e-podpisu jest posiadanie certyfikatu (zwykłego lub kwalifikowanego), którego ważność wynosi maksymalnie 2 lata. Wraz z wejściem nowej ustawy w życie ułatwiona będzie również weryfikacja zagranicznych certyfikatów, co tym samym przyczyni się do usprawnienia międzynarodowego przepływu e-dokumentów.
Używasz e-podpisu? Czy uważasz, że to narzędzie jest bezpieczne?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.
AlertFinansowy.pl
There are no comments at the moment, do you want to add one?
Napisz komentarz