Alert Finansowy

Ubezpieczenie kredytu – hit czy kit?

17 lutego
17:13 2010

Banki są najlepszymi specjalistami od sprzedaży wiązanej. Bierzesz kredyt? To może weźmiesz jeszcze ubezpieczenie, kartę kredytową i założysz konto osobiste? Cztery pieczenie na jednym rożnie! Jak się okazuje, wcale nie musisz przystawać na te propozycje, ale zazwyczaj wynikają z tego dodatkowe komplikacje. AlertFinansowy.pl podpowiada czy opłaca się kupić ubezpieczenie kredytu i z czym to się wiąże.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Ubezpieczenie (nie)obowiązkowe
Żadna ustawa nie mówi o obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu. Zazwyczaj zawarcie umowy jest wyłącznie wymogiem banku, nie jest to jednak obowiązek ustawowy konsumenta. Jednak trzeba mieć świadomość, że brak zawarcia umowy ubezpieczenia zwykle będzie skutkował tym, że bank zażąda innego zabezpieczenia spłaty kredytu – pisze Małgorzata Więcko, st. specjalistka w Biurze Rzecznika Ubezpieczonych. A co tak właściwie jest tym „innym zabezpieczeniem spłaty”? Banki stawiają twardy warunek. Klient, który nie chce wziąć ubezpieczenia, zobowiązany jest do znalezienia dwóch lub nawet trzech poręczycieli (żyrantów), którzy będą widnieli w umowie kredytowej. Takie rozwiązanie jest jednak uciążliwe, a często wręcz nierealne.

Zakres ubezpieczenia
Zanim zdecydujemy się na ubezpieczenie kredytu powinniśmy dokładnie przeanalizować jego zakres. Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na sytuacje, w których bank nam nie wypłaci pieniędzy. Każdy bank ma swoją indywidualną ofertę, dlatego warto zgłębić ten temat, by później nie czuć się oszukanym. Do standardowych wyłączeń odpowiedzialności należy zgon kredytobiorcy, poważna choroba oraz utrata pracy. W tym ostatnim przypadku wszystko opiera się na tym, ile rat kredytu spłaci za nas towarzystwo ubezpieczeniowe. Innym ważnym warunkiem jest karencja – jeżeli stracimy pracę w przeciągu x dni od zawarcia polisy, to bank może odmówić wypłaty świadczenia. W sytuacji gdy stracimy pracę z własnej winy, to również nie będziemy mogli ubiegać się o wypłatę pieniędzy.


Pozory mylą

Koszt ubezpieczenia, podobnie jak jego warunki, może znacząco się wahać w zależności od naszego wyboru „pakietu ubezpieczeniowego”. Banki kuszą klientów atrakcyjnymi upustami – obniżenie nominalnego oprocentowania lub niższe pierwsze raty. Wówczas kredyt, z pozoru, jest tańszy, ale wykupione ubezpieczenie i tak powiększa całą kwotę kredytu, przez co raty mogą być de facto… wyższe. Warto więc zwrócić uwagę, za co tak naprawdę płacimy, zanim podejmiemy decyzję o ubezpieczenie naszego kredytu.

Czy jesteś zwolennikiem ubezpieczania kredytów?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły