Alert Finansowy

10 najbardziej wpływowych kobiet polskiego biznesu

08 marca
15:21 2010

Z okazji Dnia Kobiet przygotowaliśmy ranking najbardziej wpływowych kobiet w polskim biznesie. Wybraliśmy 10 pań, które naszym zdaniem w pełni zasługują na to miano. Wpływowe, czyli ważne i wysoko postawione, co wcale nie oznacza, że bogate. Sprawdźcie, z którymi kobietami świata biznesu, trzeba się liczyć. Płeć piękna potrafi zarządzać spółkami wcale nie gorzej od mężczyzn.

Ranking został sporządzony w kolejności alfabetycznej:
Henryka Bochniarz
Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Minister Przemysłu i Handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Zasiada lub zasiadała w radach nadzorczych m.in. Lukas Bank, Commercial Union, Agora. Współfundatorka nagrody NIKE dla najlepszej książki roku. Obecnie wiceprezes Boeing International na Europę Środkową i Wschodnią. Startowała w wyborach prezydenckich w 2005 roku, zajmując 7. miejsce.

Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezes Narodowego Banku Polski w latach 1992-2001, wiceprezes EBOiR, posłanka na Sejm RP V kadencji. W 1995 r. kandydowała w wyborach prezydenckich. Od 2006 roku jest prezydentem m.st. Warszawa – pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Alicja Kornasiewicz
Była wiceminister skarbu i była szefowa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, posłanka na Sejm X kadencji, a obecnie prezes Banku Pekao. Przez kilka lat zarządzała UniCredit CAIB w Polsce i w Austrii. Nie bez powodu nazywana „żelazną damą” polskiego świata finansów.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Wykładowca prawa wspólnotowego oraz antymonopolowego m.i.n. na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Handlowej.

Grażyna Kulczyk
Na chwilę obecną najbogatsza Polka (29. miejsce w Najbogatszych Polaków rankingu magazynu Wprost). Jej największym przedsięwzięciem jest imponujący Stary Browar – Centrum Biznesu, Handlu i Sztuki w Poznaniu. Przy inwestycjach kieruje się zasadą 50-50 – 50% sztuki, 50% biznesu/handlu. W myśl tej idei powstał luksusowy hotel Blow Up Hall 50 50, mieszczący w sobie również galerię sztuki.

Teresa Mokrysz
Stworzyła od podstaw markę Mokate, a teraz spija śmietankę swojego sukcesu. W 2000 roku obdarzona tytułem “Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata” przez amerykańskie stowarzyszenie liderek biznesu.

Solange Olszewska
Z wykształcenia stomatolog. Po powrocie z zagranicy zajęła się rodzinną spółką Neoplan Polska, która później została przekształcona w Solaris Bus & CoachS.A. Od 2008 roku Solange Olszewska prezesem firmy. Popularne Solarisy jeżdżą nie tylko w 18 krajach Europy, ale także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich!

Anna Podniesińska
Wraz z mężem wprowadziła na polski rynek kilka ważnych marek m.in. Bata, DHL czy Ogilvy. Od kilkunastu lat zarządza holdingiem firm rodzinnych Intercam. Jest też prezesem Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Handlu i Usług.

Anna Streżyńska
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W 2008 roku uhonorowana nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego “za walkę z monopolem Telekomunikacji Polskiej”.

Bożena Walter
Polska dziennikarka i prezenterka. Założycielka fundacji TVN Nie jesteś sam. Jej mąż, Mariusz Walter, jest współwłaścicielem Grupy ITI, w której skład wchodzi m.in. telewizja TVN, portal Onet.pl, klub piłkarski Legia Warszawa oraz sieci multipleksów.

Kobiety radzą kobietom: Jak rozpocząć własny biznes?

[vsw id=”9ZFAFG3W9Zk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Korzystając z okazji, redakcja AlertFinansowy.pl życzy Paniom WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!

Która z Pań zasługuje na tytuł najbardziej wpływowej kobiety polskiego biznesu?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły