Alert Finansowy

5 zasad rozsądnego korzystania z pożyczek online

23 marca
12:10 2015

Korzystanie z pożyczek internetowych wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami: możliwością przechwycenia danych osobowych przez oszustów, hakerów, czy trafieniem na fałszywą firmę pożyczkową, wyłudzającą opłaty weryfikacyjne. To nie wszystko, ale większości tych zagrożeń można uniknąć, stosując się do kilku podstawowych zasad korzystania z pożyczek online.

1 – Sprawdzenie firmy

Przed skorzystaniem z oferty danej firmy pożyczkowej, należy zawsze sprawdzić je dane w Krajowym Rejestrze Sądowym, Ewidencji Działalności Gospodarczej, jak również na stronie Związku Firm Pożyczkowych. Wartościowe może okazać się także sprawdzenie strony Komisji Nadzoru Finansowego, która publikuje ostrzeżenia wobec firm nie działających zgodnie z prawem. Po takiej weryfikacji dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii samych klientów firm pożyczkowych, którzy chętnie piszą opinie na forach internetowych, zwłaszcza jeśli mieli jakieś złe doświadczenia z daną firmą. Pomocne mogą okazać się również rankingi chwilówek i pożyczek internetowych, publikowane przez niezależne portale takiej jak np. www.pankasa.pl

2 – Jasne zasady

Przejrzyste i dopracowane strony internetowe wiele mówią o firmach pożyczkowych. Nie powinno zabraknąć na nich wszystkich informacji o pożyczkach, a także możliwości wyliczenia ich całkowitego kosztu za pomocą kalkulatorów pożyczkowych. Powinna też znaleźć się na nich przykładowa umowa i regulamin korzystania z pożyczek, wraz z informacjami o RRSO, możliwościach złożenia reklamacji, przedłużenia terminu pożyczki lub jej zwrotu, a także opłatach dodatkowych i sytuacjach, w których są one naliczane. Firmy pożyczkowe nie powinny też wymagać przelewów weryfikacyjnych na kwotę wyższą niż 1 zł. Jeśli opłata przygotowawcza lub weryfikacyjna jest wysoka, to powinno stać się dla nas ostrzeżeniem.

3 – Znane urządzenie

Jeśli już przystępujemy do procesu ubiegania się o pożyczkę online, powinniśmy zdecydować się na korzystanie z własnego komputera i zaufanej sieci internetowej. Na pewno nie warto takich rzeczy robić podczas wizyty w kafejce internetowej czy korzystania z publicznych sieci wi-fi.

4 – Połączenie SSL

Przed wpisaniem danych w formularz pożyczki, zawsze trzeba sprawdzić, czy połączenie zaszyfrowano protokołem SSL. Można to łatwo rozpoznać przyglądając się adresowi w pasku przeglądarki. Zamiast http:// powinno widnieć tam https:// i dodatkowo, obok musi widnieć znak kłódki, po kliknięciu naktórego wyświetla się informacja o certyfikacie stosowanym do potwierdzenia tożsamości strony (najkorzystniejszym z nich jest EV, dostarczający danych o podmiocie).

5 – Dane używane do logowania

W formularzu wypełnianym przez Internet należy podawać tylko te dane, które są wymagane, niektóre pola wypełnia się opcjonalnie i nie są one obowiązkowe. Dane takie jak login i hasło należy też bezwzględnie przechowywać poza komputerem, telefonem, czy portfelem. Najlepiej jest takie hasło zapamiętać. Dodatkowo, musimy pamiętać o każdorazowym wylogowaniu się po skorzystaniu z serwisu pożyczek. Wszelkie wiadomości, w których ktoś prosi nas o przesłanie loginu lub hasła mailem czy smsem należy ignorować, najlepiej zgłaszając taki fakt firmie pożyczkowej.

Podobne artykuły