Alert Finansowy

Affinity, czyli płacąc kartą możesz pomóc

15 kwietnia
13:07 2010

Karty płatnicze typu „Affinity” są niemal nieznane w Polsce. A szkoda, gdyż dzięki nim możemy, nie nadwyrężając własnego portfela, wspomóc instytucje charytatywne i organizacje non-profit. Jeden czytelników wysłał do nas zestawienie wszystkich, tego typu kart, dostępnych w naszym kraju.

Płacąc można pomóc
Nie ma chyba osoby w Polsce, która by nigdy nie wrzuciła choć złotówki do puszki Orkiestry Świątecznej Pomocy, bądź podobnej organizacji. Większość Polaków deklaruje, że co roku wspomaga finansowo różnego rodzaju akcje charytatywne. Przekazywanie 1 proc. podatku bez wątpienie zwiększyło ten odsetek. Również pełen rywalizacji rynek bankowy znalazł miejsce na działalność charytatywną dla swoich klientów. Wciąż mało znaną formą niesienia wsparcia fundacjom są tzw. karty affinity. Są to karty płatnicze, wydawane przez banki w porozumieniu z organizacjami lub instytucjami niekomercyjnymi, w celu wspierania ich działalności.

Na czym to polega?
Banki mogą różnie wspierać swoje organizacje poprzez przekazywanie części, bądź całości prowizji za:

  • opłaty za każdorazowe użycie karty
  • opłaty za wydanie karty
  • opłaty za użytkowanie karty

Opłaty te mogą mieć charakter jednorazowy, jak i długookresowy i stały. Wszystko zależy od tego jaką ofertę wybierzemy.

Gdzie szukać kart?
Pierwsza karta affinity została wydana już w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych. Polskim pionierem w tej dziedzinie był Invest Bank, który współpracował z Fundacją Polsatu. Obecnie na polskim rynku możemy skorzystać z wielu kart płatniczych affinity. Są to karty zarówno kredytowe, jak i debetowe.

Poniżej przedstawiamy zestawienie dostępnych obecnie kart:

Invest Bank MasterCard Fundacja Polsat
Karta umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo – usługowych oznaczonych logo MasterCard oraz transakcji internetowych i typu MOTO. Bank ze swojej prowizji przekazuje na konto Fundacji Polsat w imieniu posiadacza karty kwotę stanowiącą 0,5 proc. wartości każdej transakcji.

Karta kredytowa BPH PBK Na ratunek dzieciom
Dolnośląski Akademicki Zespół Opieki Paliatywnej zapewnia dzieciom dotkniętym chorobą nowotworową fachową opiekę specjalnie przeszkolonych pielęgniarek oraz lekarzy i wspiera ich rodziny w zmaganiu się z problemami finansowymi i socjalnymi. Jednym ze źródeł finansowania pracy zespołu są środki przekazywane przez BPH PBK przy każdej bezgotówkowej transakcji dokonywanej za pomocą karty kredytowej BPH PBK – Na ratunek dzieciom. Karta została wydana we współpracy z Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Karta DnB Nord Stowarzyszenie Przyjaciół „Integracja”
Karta wydawana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracja i wspiera akcję pierwszy krok. Każdy klient korzystający z karty aktywnie wspiera działania stowarzyszenia.

BZ WBK Akcja Pajacyk
Karta kredytowa „Akcja Pajacyk” poza standardowymi funkcjami karty kredytowej wspiera program dożywiania dzieci w szkołach, prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną. Część opłaty za każdą kartę, a także część dochodu Banku od wszystkich transakcji przekazywana jest na rzecz „Akcji”.

Pekao Orkiestra
Karta kredytowa Pekao Orkiestra to nie tylko wygodne narzędzie dokonywania codziennych płatności, ale także narzędzie wspierające Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Za każdą operację dokonaną kartą na konto fundacji wpływa 1 zł od Banku i 1 zł od posiadacza karty. Ponadto Bank przekazuje na rzecz Fundacji 50 proc. opłaty rocznej za każdą wydaną kartę. Opłata roczna wynosi 80 zł, zatem wesprzemy WOŚP kwotą 40 zł.

Pekao MasterCard Fundacja Na Ratunek Dzieciom
Karta Na Ratunek Dzieciom umożliwia wspieranie Akademickiego Zespołu Opieki Paliatywnej opiekującego się dziećmi w najpoważniejszym stadium choroby nowotworowej. Bank przekazuje część zysków od każdej dokonanej operacji bezgotówkowej na konto fundacji.

Pekao MasterCard Maltańska
Maltańska karta Pekao SA umożliwia wspieranie inicjowanych przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich “Pomoc Maltańska” działań o charakterze charytatywnym i humanitarnym na rzecz chorych, ubogich oraz społeczności lokalnych. Bank przekazuje na konto fundacji część zysków z tytułu opłaty rocznej za kartę oraz część zysków z operacji bezgotówkowych dokonanych kartą.

BOŚ karty kredytowe VISA
Dokonując transakcji kartą aktywnie wspierasz rozwój naturalnych ekosystemów polskiej przyrody. Również każda wydana karta w banku BOŚ to 1 zł przeznaczony na rzecz Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Interligo – Visa Electron z Sercem
Jeśli chcesz w prosty sposób przyłączyć się do jednego z najważniejszych projektów w historii polskiej medycyny, wybierz specjalną kartę płatniczą Inteligo Visa Electron z Sercem. Karta ta posiada taką samą funkcjonalność jak karta Inteligo Visa Electron, ale część dochodów banku z dokonywanych nią transakcji bezgotówkowych przekazywana jest na konto Programu Budowy Polskiego Sztucznego Serca.

Karta Polbank Dzieciom
Klienci Polanku posiadający kartę kredytową Polbank Dzieciom mogą wspierać Fundację Spełnionych Marzeń. Pod koniec miesiąca wszystkie transakcje dokonane kartą zostaną zsumowane, a za każde 150 zł wydane przez posiadacza karty Polbank ze swoich środków przeleje na konto Fundacji 1 zł.

Millennium MasterCard
Realnie wspierasz ochronę środowiska naturalnego w Polsce – Bank Millennium przekaże na konto WWF Polska połowę pierwszej opłaty rocznej za twoją kartę oraz część każdej twojej transakcji bezgotówkowej. Ponadto karta wykonana jest z przyjaznego dla środowiska poliestru PETG, który ulega utylizacji.

Karty Uniwersyteckie BZ WBK
Również polskie uniwersytety mogą zostać wsparte przez nas: 300 lat Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Jagielloński to karty kredytowe wspierające polską naukę. Część opłaty za kartę przeznaczona jest na wsparcie uczelni, z którą została wydana. Karty powstały z myślą o absolwentach, którzy tą drogą mają możliwość aktywnego wsparcia swojej Alma Mater, oraz o tych, którym bliska jest polska nauka.

Możemy uzyskać pokaźne kwoty
W USA ponad 50 proc. wszystkich kart kredytowych stanowią karty co-brandowe oraz affinity, co świadczy o popularności tego typu rozwiązań. Osoby chcące wyrobić sobie kartę affinity mogą wybierać zarówno spośród kart kredytowych, jak i debetowych. Oczywiście ciężko je między sobą porównywać. Wszystko zależy od tego jak bardzo chcemy wesprzeć daną fundację bądź organizację, oraz z pewnością pozostałych korzyści jakie niosą ze sobą karty. Niestety nie wszystkie banki informują nas o tym ile naszych pieniędzy jest przekazywanych na rzecz danej fundacji bądź uczelni. Karty affinity są narzędziem nowoczesnej dobroczynności, pozwalają one na wspomaganie organizacji przez cały czas. Te niewielkie kwoty, nie obciążają w sposób znaczący budżetu domowego, lecz gdy zsumujemy wpływy wszystkich posiadaczy możemy uzyskać całkiem pokaźne kwoty.

Co sądzicie o kartach affinity? Posiadacie takie karty? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły