Alert Finansowy

Bankomat biometryczny – nowinka technologiczna banku BPS

26 maja
09:01 2010

Gdy w zeszłym tygodniu pisaliśmy o systemie bioidentyfikacji w banku Pekao SA, wysnuliśmy śmiały wniosek, że Polska wysuwa się na czoło liderów innowacji technologicznych w bankowości. Na potwierdzenie tych słów przedstawiamy kolejną nowinkę – bankomat biometryczny. Pierwsza taka machina w Polsce (i Europie!) stanęła w centrali banku BPS. Z tej okazji AlertFinansowy.pl przygotował materiał filmowy przedstawiający działanie mechanizmu biometrycznego.

BPS pionierem

Technologia Finger Vein (FV) została opracowana przez japońską firmę Hitachi, ponieważ to właśnie Japonia jest pionierem w dziedzinie biometrii naczyń krwionośnych. Prawie 65 tys. maszyn zostało wyposażonych w czytniki FV. Dla porównania warto dodać, że w Polsce łączna liczba wszystkich bankomatów to skromne 15 tysięcy. Póki co możemy się poszczycić pierwszym bankomatem biometrycznym na kontynencie, a BPS już zapowiada instalację kolejnych maszyn – do końca roku kolejne 200. Ambitny plan – liczymy, że uda się zrealizować taką obietnicę.

Na czym polega biometria FV?
Palec klienta jest skanowany, aby stworzyć unikalny, biometryczny wzorzec naczyń krwionośnych. System pracuje na zasadzie transmisji światła podczerwieni do wnętrza palca za pomocą dido w skanerze. Światło penetruje strukturę palca i jest absorbowane przez hemoglobinę, znajdującą się w żyłach. Umożliwia to uzyskanie struktury żył palca, który jest następnie zamieniany na wersję cyfrową, kompresowany i umieszczany jako wzornik na karcie chipowej. Technologia FV znajduje zastosowanie nie tylko przy transakcjach bankomatowych, ale również przy dokumentach elektronicznych, logowaniu do systemów IT, uwierzytelnianiu transakcji bankowych.

Dla dociekliwych przygotowaliśmy specjalny materiał wideo, w którym przedstawiamy działanie maszyny oraz tłumaczymy, w jaki sposób chronione są nasze dane biometryczne:

[vsw id=”9gkeEhRPTDM” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

[vsw id=”I8KP6eMS9dQ” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Bankomat biometryczny – przerost formy nad treścią? Co myślisz o takich wynalazkach?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły