Alert Finansowy

Jak wysoko poszybują ceny złota?

13 maja 2010 12:00

Gorączka złota trwa w najlepsze. Kryzysowa sytuacja na rynkach finansowych związana jest w głównej mierze z załamaniem Grecji oraz zagrożeniem dla całej strefy euro. Historia dowodzi, że w takich sytuacjach inwestorzy wykazują brak zaufania wobec rynku, dlatego preferują bezpieczniejsze inwestycje surowcowe, a zwłaszcza w złoto. AlertFinansowy.pl pyta ekspertów, do jakiego poziomu mogą wzrosnąć ceny tego kruszca i czy przy takiej hossie warto zaryzykować zakup złota?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Rekordy złota, a strefa euro drży
Wczoraj byliśmy świadkami swoistego rekordu – cena za uncję złota wzrosła do 1244 dolarów. Czy kolejne dni przyniosą następne rekordy? Zainteresowanie szlachetnym kruszcem wzrasta wraz z niepewną sytuacją greckiej gospodarki. Pakiet gwarancyjny 750 mld euro nie uspokoił rynków. Za rogiem ustawia się już kolejka kandydatów na oddział intensywnej terapii – PIIGS (Portugalia, Włochy, Irlandia, Grecja i Hiszpania). Czy strefa euro będzie potrzebowała długotrwałej rekonwalescencji? Inwestorzy nie czekają na odpowiedź, nie chcą podejmować ryzyka, a inwestycje w złoto są o wiele bardziej bezpieczne niż zakup unijnych aktywów.

 

Nie wszystko złoto, co się świeci
Zasadnicze pytanie brzmi – czy warto kupić złoto w momencie, gdy jego cena jest już tak wyżyłowana? Tworzenie presji pod wpływem haseł “kryzys się umacnia, kupujcie złoto” należy uznać za negatywne zjawisko. Zwłaszcza, że trend może się szybko odwrócić, a rynki finansowe odbiją się wówczas od (chwilowego) dna. Jeżeli jednak jesteście zainteresowani zakupem, to informujemy, że w Polsce sprzedaż złota prowadzą sklepy powiązane z Mennicą Polską oraz NBP. Nie dorobiliśmy się jeszcze automatów ze złotem, które są hitem wśród arabskich szejków. Możemy się za to pochwalić naszym rekordzistą, który zakupił aż 27 kg kruszca – to się nazywa odwaga! Pamiętajcie, że oprócz inwestycji w szlachetne kruszce, można część środków przeznaczyć na fundusze inwestujące w instrumenty pochodne powiązane ze złotem lub w akcje kopalni złota. Ponadto, na warszawskiej GPW notowane są certyfikaty, które odzwierciedlają cenę złota. Warto może więc rozważyć alternatywną inwestycję?

 

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły