Alert Finansowy

Ujawniamy tajemnicę: Jak nie płacić podatku Belki

01 lutego
07:57 2010

Banki zasypują nas ostatnio ofertami tzw. lokat overnight. Są to innymi słowy lokaty jednodniowe, dzięki którym można obejść podatek Belki. Jednak mało kto orientuje się, w jaki sposób podatek od zysków kapitałowych jest omijany. Tym mniej osób wie, że podatek ten może czasem wynieść nawet ok. 40 proc.!

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Bez „wyższej” matematyki
Gdy, w 2002 r. jeszcze wtedy minister finansów Marek Belka wprowadził podatek od zysków kapitałowych wiadomo było, że wywoła on liczne kontrowersje. Nowy podatek dość szybko ochrzczono nazwiskiem ministra. By uniknąć płacenia tzw. „belkowszczyzny” musimy najpierw wiedzieć jak się ją oblicza. Tak więc 19 proc. podatek naliczany jest od zysków kapitałowych. Mogą one pochodzić z różnych źródeł. Nas jednak będą interesowały lokaty. Czy uniknięcie podatku Belki wymaga „wyższej” matematyki? Otóż nie, to bardzo łatwe.

40 proc. podatku
Wszystko polega na znajomości zasad zaokrąglania liczb. Jeśli twoje odsetki lokaty wyniosły 11,23 zł, to suma ta zostanie zaokrąglona do 11 zł. Jeśli zaś 11,52 zł to sumę zaokrągla się do 12 zł. Tym samym, jeśli twoje odsetki wyniosą 2,49 zł nie zapłacisz podatku w ogóle! Dlaczego? Suma ta najpierw zaokrąglana jest do 2 zł i dopiero od tej podstawy naliczany jest 19 proc. podatek. Z 2 zł jest to 38 groszy, a te po zaokrągleniu dają 0 zł! Wartością graniczną jest więc 2,49 zł. Już przy 2,50 zł zapłacisz 1 zł podatku, czyli podatek wyniesie ok. 40 proc. dzieje się tak dlatego, że 2,50 zł najpierw zaokrąglane jest do 3 zł, a 19 proc. podatek z tego to 57 gr. To z kolei zaokrąglane jest w górę i w ten sposób wychodzi nam 1 zł.

Gdy dodamy do tego jeszcze codzienne naliczanie odsetek, czyli tzw. lokaty jednodniowe, mamy wtedy pełny obraz. To właśnie dzięki temu, że oficjalnie lokata jest na jeden dzień i daje mniej niż 2,50 zł odsetek, możemy zapomnieć o podatku Belki.

Jakie znasz inne sposoby ominięcia podatku Belki? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły