Alert Finansowy

Bezpieczne płatności w Internecie

06 września
13:38 2010

Alertowiczka Anna L. szuka możliwie bezpiecznego środka płatności w Internecie. Przysłała do nas alert o następującej treści: Mam pytanie dotyczące dokonywania opłat przez Internet. Mój obecny bank zapewnia mi dostęp do konta internetowego i z tym nie mam większych problemów. Chodzi mi raczej o transakcje niewymagające ode mnie używania serwisu mojego banku, np. zakup biletów na stronie danej linii lotniczej.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Słyszałam, że jest to możliwe nawet wówczas, gdy nie posiadam karty kredytowej, której w zasadzie nie potrzebuję, gdyż nieco przeraża mnie wizja spłacania takiej karty, odsetek itd. Na razie nie pytałam o to w swoim banku, ponieważ rozważam przeniesienie pieniędzy gdzie indziej, ale nie jestem jeszcze do końca zdecydowana. Jaka karta może zastąpić kartę kredytową podczas transakcji internetowych dokonywanych na stronie sprzedawcy?

Wielu posiadaczy kart kredytowych obawia się dokonywania płatności na stronach sklepów internetowych. Nigdy nie można być pewnym, czy zabezpieczenia na danej stronie są wystarczające i nasze dane nie zostaną w przyszłości wykorzystane przez inne osoby. Pomimo wygody, użytkownicy kart kredytowych, w obawie przed utratą pieniędzy, często odnoszą się z rezerwą do tego typu płatności w Internecie. Wbrew pozorom, transakcje dokonywane w zwykłym sklepie, nie są wcale mniej niebezpieczne, gdyż nieuczciwy sprzedawca także ma dostęp do danych znajdujących się na tzw. slipie czyli wydruku z terminala, który ląduje w kasie obok gotówki.

Spokojny sen osobom płacącym w Internecie mogą zapewnić karty przedpłacone lub karty wirtualne. Czym są? Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej, która może być wydana bez konieczności posiadania rachunku w banku udostępniającym taką kartę. Jej działanie można porównać do telefonu z kartą pre-paid, której można używać tylko pod warunkiem jej wcześniejszego doładowania. Dodatkowo karta przedpłacona nie musi być spersonalizowana, co oznacza, że prawo jej użytkowania ma okaziciel. Z tego względu z powodzeniem może być wykorzystywana przez rodziców wypłacających w ten sposób swoim dzieciom kieszonkowe. Pozwala również na otrzymanie wyciągu pod koniec miesiąca i wgląd w poczynione wydatki. Na marginesie trzeba dodać, że prawo nie do końca pozwala na zachowanie pełnej anonimowości podczas używania kart przedpłaconych, ponieważ w przeciwnym wypadku umożliwiałoby to na pranie brudnych pieniędzy. Z tego względu wydanie karty przedpłaconej często poprzedzone jest podpisaniem stosownej umowy i wskazaniem pierwotnego właściciela.

Karta wirtualna służy tylko do dokonywania transakcji internetowych i nie może być wykorzystywana w punktach sprzedaży bezpośredniej ani w bankomatach. Podobnie jak karta przedpłacona musi zostać wcześniej zasilona odpowiednią ilością gotówki. W niektórych bankach karta wirtualna fizycznie nie istnieje, a jej rolę spełnia rachunek, z którego dokonywane są płatności. Koszt wydania karty wirtualnej to ok. 20-30 zł.

Niektóre banki pozwalają również na płacenie w Internecie za pomocą kart debetowych. Autoryzacja przebiega podobnie jak w przypadku kart kredytowych i wymaga podawania poufnych danych. Dlatego też operacje powinny być dokonywane tylko na sprawdzonych witrynach sklepów, które wykorzystują szyfrowanie i są zabezpieczone certyfikatem.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły