Alert Finansowy

BRE Bank szykuje się do kredytowej ofensywy

11 lutego
13:23 2010

Z informacji jakie dostaliśmy wynika, że BRE Bank w tym roku zamierza pożyczyć kilka miliardów złotych. Czy to dużo? Na pewno nie jest to mało zważywszy, że Millennium szuka 1 mld zł na kredyty wśród inwestorów giełdowych. Wszystko więc wskazuje na to, ze banki zaczynają przygotowywać się do kredytowej odwilży.

Bank zapowiada więcej kredytów
BRE Bank oraz jego detaliczne marki MultiBank i mBank są przygotowane do kredytowej odwilży. Mamy na kredyty co najmniej między 2 a 5 mld zł – zapowiedział Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku. – Jesteśmy maszyną gotową do udzielania kredytów, gdy dojdzie do odwilży – dodał. Zdaniem prezesa, pierwsi luźniejszą politykę kredytową odczują klienci detaliczni. Na firmy kolej przyjdzie później.

AlertFinansowy.pl na Facebooku – wejdź na nasz profil, zostań fanem. Komentuj, dyskutuj, radź!

Rynek nieruchomości najgorsze ma za sobą?
Podobnie jak inne banki, także i BRE zamierza w tym roku chętniej wspierać budowę nieruchomości. To, oraz wyraźne ożywienie w inwestycjach deweloperów, może wskazywać, ze rynek nieruchomości najgorsze ma już za sobą. W takim razie nie powinno dziwić, ze banki, których finanse często zostały nadwyrężone przez kryzys gospodarczy, szukają pieniędzy na akcje kredytową nastawioną w sporej mierze na kredyty hipoteczne.

Ostrożniej z kredytami konsumpcyjnymi
Szef detalu w BRE – Jarosław Mastalerz zapowiedział, że MultiBank i mBank będą sprzedawały 200 mln zł kredytów hipotecznych miesięcznie. BRE zapowiada też większą sprzedaż kredytów samochodowych. Z kredytami konsumpcyjnymi, po nie najlepszych doświadczeniach w zeszłym roku (głównie z powodu nie spłacania rat kredytów gotówkowych BRE odpisał na rezerwy detaliczne w całym roku blisko 441 mln zł, całość rezerw wyniosła niemal 1,1 mld zł) bank będzie ostrożniejszy – mówią informacje przesłane do nas przez Gold Finance.

20 mld oszczędności
Na ile plany mówiące o kilku miliardach złotych kredytów w tym roku różnią się od polityki prowadzonej w zeszłym roku, najlepiej widać po zmianach portfela kredytowego za 2009 r. – mówi Halina Kachalska z Gold Finance. – Zadłużenie klientów detalicznych przez cały miniony rok nie zmieniło się i wyniosło 27,4 mld zł. Jednocześnie 2,9 mln klientów indywidualnych BRE Banku miało 20 mld zł oszczędności, a depozyty klientów korporacyjnych wynosiły 14,6 mld zł.

Zamierzasz wziąć kredyt w grupie BRE Banku? A może masz związane z nimi niedobre wspomnienia? Podziel się swoją opinią na temat BRE Bank.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły