Alert Finansowy

Co dalej z rekomendacją Związku Banków Polskich?

23 kwietnia
07:53 2010

Pamiętacie nasze badanie na temat rekomendacji Związku Banków Polskich dotyczącej wprowadzonych ułatwień przy przenoszeniu kont. Pisaliśmy o tym na początku lutego. Otrzymaliśmy najświeższe dane jak obecnie, po blisko czterech miesiącach wygląda kwestia przenoszenia kont według arkusza ZBP. Jak tą kwestię z perspektywy czasu oceniają eksperci?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Większość nie odczuła zmiany
Halina Kochalska z Gold Finance przyznaje, że w olbrzymiej większości banków (87 proc.) nie widać by ułatwienia w przenoszeniu kont między bankami wpłynęły na faktyczną mobilność klientów. Jednak w co dziesiątym banku można już odczuć skutki tego kroku – wynika z przedstawionych w tym tygodniu badań Pentora na temat rekomendacji Związku Banków Polskich dotyczącej ROR-ów.

Pierwsi skorzystali najbardziej
Okazuje się, że banki, które w styczniu szeroko nagłośniły swoja ofertę pomocy przy zmianie konta zyskały najwięcej. Szczególnie zadowoleni mogą być marketingowcy z BZ WBK, Nordea, MultiBank, czy BPH. Według Pentora, największą mobilność zdają się wykazywać klienci banków notowanych na giełdzie – w 14 proc. placówek zauważono większą skłonność do przenoszenia kont niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najmniejszą aktywnością pod tym względem wykazują się klienci banków spółdzielczych (5 proc. placówek). Według danych z ZBP zgodnie z procedurami nowej rekomendacji konto zmieniło ok. 3300 osób.

Co na ten temat sądzą bankowcy?
Wiele osób, otwierając nowy rachunek, wciąż woli samodzielnie dopilnować wszystkich formalności z tym związanych – zauważa cytowana w raporcie Gold Finance Monika Szlosek, dyrektor Departamentu Bankowości Detalicznej Deutsche Bank PBC. – Do przenoszenia rachunku zniechęcać też może konieczność wypełnienia formularza, w którym należy podać szczegóły dotyczące płatności, w tym np. zleceń stałych – dodaje Szlosek.

Klienci wolą osobiście
Nawet prezes Związku Banków Polskich przyznał, że osoby otwierające konto w Internecie szybciej poradzą sobie same niż by miały wypełniać formularz przeniesienia konta własnoręcznie. Usługa nadal jest zbyt mało znana. Według danych BZ WBK, które obecnie promuje swoje konto Wydajesz & Zarabiasz dając każdemu nowemu klientowi 100 zł, jedynie 800 klientów skorzystało z tej opcji przenosząc swoje konto do tego banku. A warto nadmienić, że zakładanych w nim jest 2500 kont dziennie.

Skorzystaliście z rekomendacji ZBP dotyczacej ROR-ów? Czy według was jest przydatna?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły