Alert Finansowy

Euronet rusza z ofensywą wpłatomatów

08 kwietnia
13:05 2010
Na bieżąco komentowaliśmy zmiany zachodzące na rynku usług płatniczych. VISA i MasterCard postanowiły zmniejszyć stawki interchange, dzięki którym operatorzy bankomatów zarabiają. Euronet ogłosił zmniejszenie sieci maszyn, ale od początku kwietnia wyszedł z ofensywą – zainstalował w Warszawie swoje pierwsze wpłatomaty, ale tylko dla klientów Aliora. Dlaczego Euronet zawarł porozumienie tylko z jedną instytucją, skoro obsługuje aż 18 banków?


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Naszą uwagę przyciągnął mail od czytelnika Martin007 – Wczoraj w jednym z warszawskich centrów handlowych natknąłem się na wpłatomat Euronetu – tak, wpłatomat! Ucieszyłem się niezmiernie, dopóki nie dowiedziałem się, że wpłatomat jest tylko dla Klientów Aliora. Porażka! Wyjaśnijcie tę sprawę w Euronecie – dlaczego provider, który zapewnia usługi dla większości sieci bankowych w Polsce, podpisał umowę tylko z jednym bankiem?

  Przypomnijmy, że rok temu (kwiecień 2009) Euronet zapowiadał szeroko zakrojoną akcję instalacji wpłatomatów. Kryzys zweryfikował ambitne plany – z przewidywanych 200 maszyn stanęło zaledwie…osiem! Euronet rozpoczął cały proces od skromnego wejścia z wpłatomatami dla klientów Alior Banku. Mimo, że rok wcześniej aż 10 banków wyrażało zainteresowanie podobnym rozwiązaniem, a nawet rozważano stworzenie uniwersalnej maszyny w obrębie wszystkich banków powiązanych z siecią Euronetu.

Postanowiliśmy skontaktować się z biurem prasowym Euronetu i zadać kilka pytań odnośnie rozwoju sieci wpłatomatów. Odpowiedzi udzieliła Pani Zuzanna Smolarek-Wójcik, Marketing Manager w firmie Euronet.

Dlaczego Euronet podpisał indywidualną umowę tylko z Aliorem? Czy to początek ofensywy? Czy zamierzają Państwo podpisać umowy z innymi bankami?
Alior Bank jest pierwszym bankiem, który podpisał umowę dotyczącą uczestnictwa w sieci wpłatomatów ze spółką Euronet. Sieć wpłatomatów firmy Euronet ma działać na takich samych zasadach jak sieć bankomatów, czyli ma być siecią niezależną, z której mogą korzystać wszystkie zainteresowane instytucje. Firma Euronet jest otwarta na współpracę również z innymi bankami i obecnie są prowadzone rozmowy dotyczące uczestnictwa w sieci wpłatomatów kolejnych instytucji finansowych.

Czy banki wyrażają zainteresowanie tym tematem?
Obserwujemy spore zainteresowanie siecią wpłatomatów tworzoną przez firmę Euronet ze strony banków. Nawiązanie współpracy z Euronetem w zakresie korzystania z sieci niezależnych wpłatomatów oznacza dla nich bowiem wiele korzyści, m.in. zmniejszenie kosztów obsługi i utrzymania własnej infrastruktury oddziałowej. Dla klientów banków, szczególnie w przypadku posiadaczy kont internetowych możliwość korzystania z wpłatomatu w takich lokalizacjach jak centra handlowe to duże udogodnienie. Ponadto, wpłatomaty, podobnie jak bankomaty, dla wielu klientów pełnią funkcję tzw. całodobowego oddziału banku.

Czy banki będą miały swoje maszyny na wyłączność? Czy nie lepiej byłoby stworzyć uniwersalną maszynę, która obsługiwałaby klientów różnych banków?
Sieć wpłatomatów Euronetu będzie siecią niezależną, co oznacza, że będą mogli z niej korzystać klienci wszystkich banków, które podpiszą umowy z firmą Euronet.

Czy Euronet traktuje wpłatomaty jako pewną formę “biznesu zastępczego” w obliczu problemów (spadek stawek interchange)?
Projekt budowy niezależnej sieci wpłatomatów powstał dużo wcześniej niż obecne zawirowania na rynku usług płatniczych. Przedsięwzięcie jest przede wszystkim efektem obserwacji potrzeb klientów, a zarazem krokiem w kierunku dalszego rozwoju infrastruktury systemu płatniczego.


Co sądzisz o nowej inicjatywie Euronetu? Jak często korzystasz z wpłatomatów?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły