Alert Finansowy

Internetowy shopping!

25 listopada
10:00 2009

Czy to z braku czasu, lenistwa, czy może postępu technologicznego, w dzisiejszych czasach robienie zakupów przez internet stało się bardzo powszechne. Zamówienie czegoś przez internet daje oszczędność czasu i często pieniędzy. A czy jest bezpieczne?

Sposobów płacenia w sieci jest wiele. Najbezpieczniejszą formą jest płatność „za pobraniem” przy odbiorze, kiedy to wymieniamy gotówkę na zakup. Jednak coraz częściej sklepy się zabezpieczają na wypadek rezygnacji z towaru (dotyczy to głównie zamówień o dużych wartościach lub rzeczy z zagranicy), zmuszając klienta do płacenia kartą kredytową lub dokonywanie przelewu bankowego.

W jednym i drugim przypadku klient musi zapłacić przed otrzymaniem zamówienia. Wątpliwości związane z wiarygodnością sklepu są naturalne, w końcu jaką mamy pewność, że towar zostanie wysłany, że będzie zgodny z opisem w sieci?

Żadną! Ale jeśli zależy nam na czymś bardzo, nie mamy wyjścia – musimy zaryzykować. Na szczęście zakupy internetowe są chronione przez prawo – każdy klient w ciągu 2 tygodni od daty odbioru, bez żadnego powodu może zwrócić towar nie tracąc przy tym ani jednej złotówki. Jest to prawo, którego nie dają sklepy stacjonarne. Tam najczęściej trzeba towar reklamować, co przynosi różne efekty.

Dokonując transakcji internetowych powinniśmy maksymalnie uważać, m.in. na nowe firmy „krzak”, które ofertują bardzo konkurencyjne ceny – lepiej sprawdzić coś dwa razy, nim się poda numery karty kredytowej. Unikać należy także zakupów z kafejek internetowych oraz nieznanych i niezabezpieczonych sieci bezprzewodowych – hakerzy bardzo łatwo przechwytują wszelkie dane, nie tylko kart, ale i osobowe, mogąc bezkarnie robić zakupy za duże pieniądze.

W Polsce większość sklepów internetowych współpracuje z centrami autoryzującymi transakcje kartami. Są to m.in. Polcard, eCard lub Moneybookers. Jeśli płacąc za coś, zostaniemy przekierowani na jedną z tych stron, możemy czuć się bezpiecznie. Nasze dane są chronione i w 99% nie przedostaną się w niepowołane ręce. Uwaga, giganci handlowi oraz linie lotnicze korzystają z własnych rozwiązań, ale ich także nie należy się obawiać.

Na pytanie – czy zakupy przez internet są mniej bezpieczne niż tradycyjne, odpowiedź brzmi: nie. Zarówno w centrum handlowym, jak i serwisie internetowym zachować należy ostrożność i… nauczyć się dystansu do posiadanych pieniędzy. Nieustanna podejrzliwość i wątpienie w ludzką uczciwość zabierają całą radość shoppingu!


Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły