Alert Finansowy

Jak pozbyć się karty

10 grudnia
14:01 2009

Wydawałoby się, że każdy wie co powinien zrobić jeśli chce zrezygnować z karty kredytowej. Jednak po alercie nadesłanym przez Kasię mamy duże wątpliwości: “Mam problem z kartą kredytową. Chciałam się jej pozbyć, bo za dużo wydawałam i za dużo w sumie mnie to kosztowało. Po upływie ważności karty, dostałam nową kartę i poprostu odesłałam ją do banku, ale i tak dostaje informacje, że muszę zapłacić za jej użytkowanie. Nic z tego nie rozumiem, bo przecież z karty już nie korzystam.”

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Niestety, nie wystarczy odesłanie karty kredytowej do banku.

Jeśli chcemy otrzymać kartę musimy podpisać umowę z wybranym bankiem lub innym wydawcą kart kredytowych. Dlatego później trzeba również, koniecznie pisemnie, wypowiedzieć taką umowę. Zasady takiego wypowiedzenia można znaleźć w podpisanej umowie lub dołączonym regulaminie korzystania z karty kredytowej.

W przypadku kiedy zamówiliśmy kartę na odległość np. telefonicznie lub przez e-mail albo poza lokalem danego przedsiębiorstwa, możemy ją zwrócić nieużywaną w ciągu 10 dni od jej otrzymania. Wystarczy wysłać do firmy wydającej kartę pisemne oświadczenie o rezygnacji przed upływem dziesięciu dni i nie ponosimy żadnych konsekwencji. Jeśli się spóźnimy, zazwyczaj trzeba za taką rezygnację zapłacić.

Warto zwrócić też uwagę na niby bezpłatne karty kredytowe. Niektóre banki zastrzegają, że trzeba za nie zapłacić jeśli się z nich zrezygnuje.

Z karty można też zrezygnować w ciągu dwóch tygodni od jej pierwszego wydania, o ile się z niej nie korzystało tzn. że nie możesz zapłacić taką kartą lub wypłacić gotówki. Ten przywilej dotyczy sytuacji gdy nie zamawiamy karty na odległość ale zrobimy to np. w siedzibie banku. Jest jednak możliwość, że za odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni bank może nas obciążyć kosztami związanymi z jej wydaniem.

Pamiętaj, że użycie karty choćby raz powoduje, że nie możesz już skorzystać z przywileju odstąpienia od umowy bez konsekwencji.

Też miałeś kłopoty z kartą? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły