Alert Finansowy

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu?

Jak zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu?
18 października
20:46 2018

Ubezpieczenia samochodu mogą kosztować nawet ponad 2 tysiące złotych. Nic dziwnego, że kierowcy szukają jak najkorzystniejszych ofert ubezpieczeniowych. Zarówno obowiązkowe ubezpieczenie OC, jak i dobrowolne ubezpieczenia pojazdów można nabyć w przystępnej cenie. Jak zmniejszyć koszt takiego ubezpieczenia?

Wybierz mniejszy zakres polisy

Ubezpieczyciele oferują posiadaczom pojazdów mechanicznych bardzo zróżnicowane oferty ubezpieczeniowe. Dzięki temu każdy kierowca może wybrać tę, która jak najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom finansowym. W przypadku OC możesz kierować się wyłącznie najniższą ceną, bo zakres ochrony w każdej firmie ubezpieczeniowej jest identyczny. W przypadku AC na pierwszym miejscu zwróć uwagę na zakres ochrony, który będzie różnił się znacząco w zależności od firmy i ceny.

Zakres dobrowolnych ubezpieczeń samochodu, czyli tych, które zabezpieczają Twoją kieszeń przed niespodziewanymi wydatkami w razie awarii, kolizji czy wypadku, powinieneś dobrze przemyśleć. Wybierając tylko podstawowe usługi, jak chociażby pomoc w razie awarii, ubezpieczenie szyb, opon, samochodu od kradzieży czy pokrycie kosztów naprawy auta po stłuczce z Twojej winy, możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy i uzyskać niższą składkę.

Bezszkodowa jazda i doświadczenie obniżą składkę

Jak obniżyć cenę OC? Najprostszym sposobem na uzyskanie zniżki OC jest bezszkodowa jazda. Kierowcy, którzy nie byli sprawcami stłuczki czy wypadku, zyskują w oczach ubezpieczycieli. Ci mają dla nich zazwyczaj korzystne promocje na OC.

Na korzyść kierowców, którzy chcą ubezpieczyć swój samochód, działa także długoletnia jazda. Im bardziej doświadczony jest kierowca, tym tańsze będzie jego ubezpieczenia komunikacyjne (a te można zakupić na ubsy.pl).

Współdzielenie samochodu się opłaca

Jeśli jesteś początkującym kierowcą, Twoja składka będzie dosyć wysoka. Wszystko przez brak doświadczenia i historii bezszkodowej jazdy. Dlatego wiele młodych osób zaczyna swoją przygodę za kierownicą, dzieląc użytkowanie samochodu np. z rodzicem, który może pochwalić się długą, bezpieczną jazdą. Co za tym idzie – większymi zniżkami na AC lub OC. W ten sposób młody kierowca nabiera doświadczenia, a pierwsze ubezpieczenie jego własnego auta jest tańsze.

Korzystanie ze zniżek współmałżonka

Posiadanie wspólnoty majątkowej przynosi małżonkom wiele korzyści. Również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu. Są bowiem upoważnieni do korzystania wzajemnie ze swoich zniżek. Jeśli zatem jedno z małżonków może liczyć na promocję na AC lub zniżki OC u ubezpieczyciela, drugie także otrzyma preferencyjną składkę ubezpieczeniową na swój samochód.

Rodziny, które posiadają więcej niż jedno auto, wiedzą, jak obniżyć cenę AC, OC lub innych ubezpieczeń samochodowych. Ubezpieczenie kilku samochodów w jednej firmie często pozwala uzyskać korzystne zniżki i niższą składkę w przeliczeniu na jeden pojazd. Ubezpieczyciele przyznają także zniżki za Kartę Dużej Rodziny – nawet do 50% np. na ubezpieczenie komunikacyjne NNW.

Ubezpieczenie w pakiecie

Ubezpieczenie samochodu nie kończy się na obowiązkowym OC. Nawet jeśli do tej pory nie zamierzałeś zakupić Autocasco, Assistance czy NNW, powinieneś zastanowić się nad uzupełnieniem polisy OC swojego pojazdu o dodatkową pomoc w razie wypadku czy awarii. Dla kierowców, którzy decydują się na pakiet OC/AC lub rozszerzenie polisy obowiązkowej o dodatkowe zabezpieczenia, ubezpieczyciele często mają przygotowane atrakcyjne promocje.

Zrezygnuj z płatności na raty

Nie ulega wątpliwości, że dla niektórych płatność rozłożona na raty jest łatwiejszym sposobem na pokrycie kosztów zakupu produktu czy usługi. Także polisę samochodu można spłacać w częściach. Trzeba jednak pamiętać, że wzrośnie wówczas całkowita kwota składki do zapłaty. Najkorzystniejszym cenowo wyjściem jest zatem jednorazowa płatność całej kwoty za ubezpieczenie samochodu.

Zmiana ubezpieczyciela

Jeśli agencja, w której ubezpieczyłeś samochód, oferuje Ci przedłużenie polisy na kolejny rok, ale w mniej korzystnej cenie niż dotychczas, warto rozejrzeć się za innym ubezpieczycielem. Najłatwiejszym sposobem na porównanie dostępnych na rynku ofert jest skorzystanie z porównywarki internetowej lub zwrócenie się o pomoc do multiagencji.

Podobne artykuły