Alert Finansowy

Jakie zmiany i od kiedy w programie Rodzina na Swoim

14 marca
10:01 2011

Przeciąga się w czasie wejście w życie projektu zmian do programu rządowego “Rodzina na Swoim”. Przypomnijmy, iż program ten funkcjonuje już od ponad 4,5 roku, a skorzystało z jego dobrodziejstw prawie 250 tysięcy kredytobiorców.


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Jak wiadomo program rządowy “Rodzina na Swoim” przewiduje dopłaty w wysokości 50% do odsetek kredytu przez pierwszych 8 lat. Po ponad 4,5 roku funkcjonowania tego preferencyjnego kredytu rząd przedstawił dość kontrowersyjny projekt zmian do założeń RnS, które miały wejść w życie z początkiem II kwartału tego roku.

Wszystko jednak wskazuje na to, że termin ten się wydłuży, bowiem projekt zmian został odrzucony już w pierwszym czytaniu przez komisję infrastruktury. W związku z tym trafi do powołanej specjalnej podkomisji w celu ponownego rozpatrzenia. Z pewnością muszą być wprowadzone zmiany w zmianach zaproponowanych przez stronę rządową, bowiem w pierwszym czytaniu 12 członków komisji było za wprowadzeniem zmian, a 12 przeciw. I trudno się dziwić sprzeciwiającym się projektowi skoro na przykład przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja ustawy przewiduje: obniżenie maksymalnych cen mieszkań, ograniczenie wieku kredytobiorców do 35 lat, wyłączenie z programu finansowania rynku wtórnego, poszerzenie katalogu osób, które będą mogły przystąpić do programu, w przypadku nieposiadania przez docelowego kredytobiorcę zdolności kredytowej, a także wygaśnięcie programu z dniem 31 grudnia 2012 roku. Niestety w projekcie zmian nie uwzględniono też oczekiwań singli, ale jest szansa, że zostaną jeszcze uwzględnieni, bowiem zmiany mogą wprowadzać jeszcze posłowie oraz senatorowie. Pamiętajmy również, że ustawę ma także podpisać prezydent. W związku z czym przed projektem zmian w RnS jeszcze długa droga, zanim nowela ustawy obierze końcowy kształt i zostanie podpisana przez głowę państwa. Tymczasem obowiązują stare zasady, dlatego ci, którym zmiany nie odpowiadają powinni jak najszybciej złożyć wnioski.

Na naszym portalu możesz podzielić się swoją opinią o instytucjach finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły