Alert Finansowy

Kredyt na karcie kredytowej czy pożyczka krótkoterminowa – co wybrać?

04 lutego
09:06 2015

Kiedy potrzebujesz dodatkowych środków finansowych na najpilniejsze wydatki, rozważasz, która forma finansowania będzie dla Ciebie jak najkorzystniejsza. Karta kredytowa może przez długi czas dodatkowo zasilać Twój budżet, a pożyczka krótkoterminowa da Ci szybki, jednorazowy zastrzyk pieniędzy. Który produkt finansowy wybrać i jakie są ich wady i zalety.

Karta kredytowa jako skomplikowany produkt finansowy

Karta kredytowa jest jednym z bardziej skomplikowanych produktów finansowych, który wymaga od jej posiadacza pewnej wiedzy finansowej. Jeśli chcesz korzystać z karty kredytowej jako źródła dodatkowego finansowania, dokładnie zapoznaj się z kilkoma najważniejszymi informacjami na temat jej działania.

Karta kredytowa i debetowa

Kiedy korzystasz z karty debetowej i płacisz nią za zakupy w sklepie, na swoim rachunku bankowym musisz mieć dostępne środki. Jeśli ich nie masz, za nic nie uda Ci się zapłacić. Przy karcie kredytowej nie korzystasz z własnych pieniędzy, ale z pieniędzy banku. Płacisz więc pieniędzmi dostępnymi na swoim limicie kredytowym, który przyznał Ci bank. Choć fizycznie nie posiadasz tych pieniędzy, możesz nimi płacić. Oczywiście kredyt zaciągnięty na karcie będziesz musiał spłacić bankowi.

Karta kredytowa i spłata zaciągniętego kredytu

Zadłużenia, które pojawia się na karcie kredytowej, kiedy nią płacisz, nie musisz spłacać od razu. Karta kredytowa ma tzw. okres bezodsetkowy, czyli czas, kiedy korzystasz z pieniędzy banku bez żadnych opłat i dodatkowych odsetek. Zadłużenie musisz jednak spłacić do końca okresu bezodsetkowego, żeby kredyt na karcie kredytowej miał dla Ciebie jakikolwiek sens i był opłacalny.

Karta kredytowa i jej cykle

Okres bezodsetkowy, czyli czas, kiedy nie płacisz żadnych odsetek za korzystanie z karty kredytowej, jest podzielony na dwa cykle. Pierwszy z nich trwa 30 dni. Po tym okresie dostajesz z banku wyciąg z karty kredytowej i od tego momentu masz 24 dni na spłacenie swojego zadłużenia. Zadłużeniem są wszystkie transakcje, które wykonałeś kartą kredytową w okresie ostatnich 30 dni (do czasu otrzymania wyciągu z karty).Karta kredytowa jest dla Ciebie korzystna tylko wtedy, kiedy terminowo ją spłacisz.

Karta kredytowa a odsetki

Kiedy przypada termin spłaty zadłużenia, koniecznie zwróć bankowi całą należną kwotę. Jeśli na karcie masz zadłużenie w wysokości 4000 zł i spłacisz jedynie 2000 zł, bank naliczy odsetki od zaległej kwoty od momentu powstania zobowiązania, a nie od terminu spłaty zobowiązania. Jeśli na początku miesiąca kupiłeś aparat fotograficzny i spłacisz bankowi tylko połowę należności, czyli 2000 zł, bank naliczy odsetki od pozostałej kwoty, czyli od 2000 zł (powiedzmy za 35 dni) od dnia, kiedy kupiłeś aparat. Następnie zsumuje odsetki z należną kwotą i od tej sumy będzie naliczał kolejne odsetki, do czasu aż spłacisz zobowiązanie.

Karta kredytowa a transakcje gotówkowe i bezgotówkowe

Karta kredytowa powinna służyć Ci przede wszystkim do wykonywania transakcji bezgotówkowych, czyli zakupów w sklepach i przez Internet. Unikaj jednak wykonywania kartą kredytową transakcji bezgotówkowych, czyli wyciągania pieniędzy z bankomatu. Takie transakcje nie są objęte okresem bezodsetkowym i bank nalicza odsetki z chwilą podjęcia pieniędzy. A dodatkowo obciąża Cię prowizją za wypłatę z bankomatu. Kartą kredytową nie rób też raczej przelewów – niektóre banki doliczają prowizje za każdy przelew i traktują go podobnie jak transakcję gotówkową (nie ma okresu bez odsetek).

Karta kredytowa a zdolność kredytowa

Kiedy masz kartę kredytową, a na niej określony limit, bank widzi to jako Twoje zadłużenie. Karta może Ci się przysłużyć, jeśli regularnie ją spłacasz i nie masz innych zobowiązań. Dla banku będzie to sygnał, że jesteś wypłacalnym klientem z pozytywną historią kredytową. Jeśli jednak nie korzystasz ze swojej karty i jest tylko dodatkiem do Twojego rachunku bankowego, zrezygnuj z niej. Kiedy będziesz starał się o kredyt, dużo łatwiej uzyskasz go bez karty kredytowej niż z kartą, z której i tak nie korzystasz.

Karta kredytowa jako drogi produkt

Karty kredytowe są dość drogi produktem w porównaniu z kartami debetowymi. Coraz więcej banków oferuje już bezpłatne wydanie karty kredytowej, ale wciąż banki pobierają opłaty za jej utrzymanie. Oprócz utrzymania karty płacisz również za wznowienie karty z każdym nowym rokiem. Płatności za kartę możesz jednak zlikwidować, kiedy spełnisz warunki postawione przez bank.

Pożyczka krótkoterminowa jako szybki zastrzyk pieniędzy

Pożyczka krótkoterminowa w przeciwieństwie do kart kredytowych jest bardzo prostym produktem finansowym. Pieniądze pożyczasz jednorazowo, ustalasz wysokość pożyczanej kwoty i termin jej spłaty. Jedyne o czym musisz pamiętać, to spłata całej pożyczki w określonym terminie.

Pożyczka – szybko i wygodnie

Kiedy potrzebujesz szybkich pieniędzy na krótki okres, pożyczka będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Wystarczy, że masz komputer z dostępem do Internetu, żeby w ciągu kilku minut dostać potrzebne pieniądze. Jeden ze znanych serwisów pożyczkowych wonga.pl oferuje swoim klientom szybkie pożyczki, które można otrzymać już w 15 minut po wypełnieniu wniosku pożyczkowego.

Pożyczka bez zbędnych formalności

Karta kredytowa wymaga od Ciebie pewnej wiedzy finansowej i dokładnego zapoznania się z mechanizmem jej działania. Kiedy nie wiesz, jak działa spłata karty i nie umiesz wykorzystać okresu bezodsetkowego, możesz wpędzić się w prawdziwe kłopoty finansowe. Kredyt na karcie jest jednym z najwyższej oprocentowanych kredytów. Dlatego, jeśli chcesz bezpiecznie zarządzać swoimi finansami, skorzystaj z pożyczki krótkoterminowej. Zaciągnięcie pożyczki nie wymaga od Ciebie dodatkowych formalności – do wypełnienia wniosku wystarczy dowód osobisty, numer konta bankowego i numer telefonu komórkowego. Wszystkie potrzebne informacje, czyli całkowitą kwotę spłaty i termin spłaty pożyczki znajdziesz w umowie pożyczkowej, a nawet na pierwszej stronie serwisu pożyczkowego (np. w serwisie wonga.com). To, co istotne, to pełna kontrola nad kwotą i terminem spłaty. Pożyczasz tylko tyle, ile potrzebujesz, a spłacić możesz nawet po tygodniu, minimalizując tym samym koszt pożyczki.

Kredyt na karcie a pożyczka – co wybrać

Kredyt na karcie jest dodatkowym źródłem finansowania dla osób, które w ciągu miesiąca stale potrzebują dodatkowych środków. Jest to też produkt dla klientów, którzy terminowo spłacają zobowiązania i wykorzystują zaletę kart kredytowych jaką jest okres bezodsetkowy. Z pożyczek może skorzystać każdy, kto pilnie potrzebuje dodatkowego finansowania, a nie chce obciążać się dodatkowo kartą kredytową. Pożyczki to również dużo prostszy niż karty kredytowe produkt finansowy.

Z czego więc skorzystać? Wszystko zależy od tego, jaką wiedzę finansową posiadasz i jak często potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Jeśli nie masz karty kredytowej, a pieniądze potrzebne są Ci tylko na jednorazowy wydatek, skorzystaj z pożyczki krótkoterminowej.

Podobne artykuły