Alert Finansowy

Problem z kartą

10 listopada
13:51 2009

Dostaliśmy email od Krisa82: “Mam kartę kredytową w mbanku i wypłaciłem w bankomacie trochę pieniędzy. W domu zorientowałem się, że użyłem karty kredytowej zamiast debetowej. Kartę kredytową aktywowałem 30 października. Okres rozliczeniowy trwa do 10 dnia każdego miesiąca. Czy to była transakcja gotówkowa i zostaną naliczone odsetki? Czy może będę mógł spłacić kwotę minimalną, a później resztę?”

Wypłata z bankomatu była operacją gotówkową. Odsetki naliczane są za każdy dzień od momentu wypłaty pieniędzy. Oczywiście, możesz spłacić kwotę minimalną, a później resztę ale musisz się liczyć z wysokimi odsetkami. Kwota minimalna wynosi 5% sumy na którą się zadłużyłeś używając karty. W zależności od wysokości opłaty za wydanie karty odsetki wynoszą 16, 18 lub 20 procent w skali roku. Musisz sam zdecydować czy wolisz niskie oprocentowanie czy niską opłatę roczną za wydanie karty kredytowej.

Pamiętaj! Dodatkowo pobierana jest prowizja za wypłatę gotówki – zazwyczaj 3% i minimum 5 zł.

Te wszystkie opłaty obowiązują ponieważ karta kredytowa z założenia ma służyć do transakcji bezgotówkowych np. płacenia za zakupy, itp. Wtedy możemy w ciągu np. 54 dni spłacić dług bez żadnych odsetek. Do wypłaty gotówki z bankomatów służy karta debetowa wydawana do konta osobistego.

Mając kilka kart w portfelu uważaj, którą kartę wkładasz do bankomatu! Jeśli się pomylisz i użyjesz kredytowej zamiast debetowej, będzie cie to drogo kosztowało.


Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły