Alert Finansowy

Kobiety: “Gdzie są konta dla nas?”

08 marca
16:24 2010

Banki coraz częściej celują w konkretne grupy społeczne, oferując im przeznaczone specjalnie dla nich produkty. Na rynku obecne są konta oszczędnościowe dla dzieci, karty kredytowe dla studentów… Z okazji Dnia Kobiet postanowiliśmy sprawdzić jak prezentuje się oferta banków przeznaczona właśnie dla tej, bądź co bądź, dość pokaźnej grupy. O kartach kredytowych dla kobiet pisaliśmy tutaj. A jak to jest z kontami oszczędnościowymi?

Zobacz opinie o BZ WBK w Twoim mieście!

Szpieg na infolinii
Nasze śledztwo wykazało, że na rynku istnieje dość spora nisza w tej dziedzinie. Właściwie to nie tylko nisza, ale wręcz czarna dziura z jedynym jasnym punkcikiem w postaci Konta na Obcasach, oferowanego przez Bank Zachodni WBK.

Dzwonimy na infolinię znanego banku:
Czy państwa bank posiada w swojej ofercie konta przeznaczone specjalnie dla kobiet?
Nie. – słyszymy krótką i zwięzłą odpowiedź, a po chwili głuchy sygnał w słuchawce.
Nasz rozmówca z kolejnego banku był bardziej rozmowny.
To znaczy w swojej ofercie posiadamy konta przeznaczone dla wszystkich, w tym też oczywiście dla kobiet. Bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta, przelewy przez Internet… – zaczyna się typowa wyliczanka wyjątkowych zalet. Ten doradca zręcznie wyminął się od odpowiedzi, starając się wcisnąć mi coś innego. Po tym da się poznać profesjonalistę.
Konto dla kobiet? Ale właściwie… po co? – słychać rozbawiony głos w słuchawce w odpowiedzi na moje jak najbardziej poważne pytanie podczas kolejnej rozmowy.

No właśnie, po co?
Chociażby dlatego, że wciąż wiele kobiet boi się i unika jak ognia sfery finansów. Według Pawła Majtkowskiego, głównego analityka Expandera, nie ulega wątpliwości, że kobiety inaczej niż mężczyźni podchodzą do kwestii finansowych. Wiele z nich uważa oferty bankowe za zbyt skomplikowane. Dzięki produktowi dostosowanemu specjalnie do ich potrzeb, zniknęłby być może obawy przed korzystaniem z nowoczesnych usług finansowych.

Poza tym Bank WBK oferuje posiadaczkom Konta na Obcasach pokaźną ilość dodatków i udogodnień: zwrot 1 proc. wszystkich płatności dokonywanych kartą, program rabatowy oraz specjalny program ubezpieczeniowy stworzony specjalnie dla kobiet. W ramach pakietu oferowane jest:

  • ubezpieczenie w przypadku poważnego zachorowania (nowotwór złośliwy sutka i szyjki macicy),  Medical Assistance (całodobowa pomoc medyczna)
  • Home Assistance (interwencja m.in. ślusarza, hydraulika w razie awarii, kradzieży z włamaniem lub zdarzenia losowego)
  • Car Assistance (pomoc w naprawie samochodu, holowanie, pomoc w wymianie koła)
  • infolinia “Assistance dla Kobiet” (całodobowe wsparcie, m.in. organizację usług opiekunki dla dziecka, organizację wizyt w gabinetach kosmetycznych)

Brzmi zachęcająco. Zupełnie jakby bank postanowił przyjąć na siebie rolę przyjaciółki, pomocnego sąsiada lub wręcz męża danej pani.

Co na to kobiety?
Jak się można domyślić, feministki nie są zachwycone tym pomysłem. Twierdzą, że chcą równouprawnienia, a nie nowych tworów pogłębiających różnice między płciami. Natomiast co niektórzy mężczyźni podśmiewują się z nowego produktu i z udawanym oburzeniem pytają, kiedy powstanie specjalne konto dla nich. W gruncie rzeczy nie jest to chyba taki zły pomysł, skoro bank chwali się, iż już po miesiącu istnienia na rynku, Konto na Obcasach cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród pań. Może warto, aby inne banki poszły w ślady BZ WBK i wypełniły tę niszę na polskim rynku?

Podziel się swoją opinią na temat BZ WBK.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły