Alert Finansowy

Kosztowna korespondencja z Toyota Banku

09 marca
15:23 2010

50 zł – dokładnie tyle kosztuje pisemne wezwanie z Toyota Banku. Nie chodzi tu wcale o ponaglenie klienta, który ociąga się ze spłatą kredytu. Taka niemiła niespodzianka czeka na wszystkich, którzy nie wysłali w terminie kopii polisy ubezpieczeniowej AC/KR na kredytowane auto. Toyota Bank nie patyczkuje się, wysyła listowne powiadomienia, a klienci słono płacą. Czy nie łatwiej byłoby poinformować ich drogą mailową lub telefonicznie?

Gorzkie żale
Rozżaleni kredytobiorcy nic nie mogą poradzić przy takim obrocie spraw. Jeden z nich wylewa swoje żale: – Za wezwanie Bank liczy sobie 50zł (wg Tabeli Opłat i Prowizji), a jednocześnie informuje, że niezastosowanie się do prośby (sic!) może skutkować wysłaniem kolejnego wezwania, za które znów policzy sobie okrągłą sumkę. Czy faktycznie tak trzeba? Nie można najpierw mailowo lub telefonicznie. Chcą i potrafią do mnie zadzwonić, gdy proponują mi np. nowe produkty Toyota Banku czy karty kredytowe. Rozumiem, że kryzys. Ale żeby spadek liczby nowych kredytobiorców powetować sobie rozsyłaniem takich wezwań!? Zachowanie TB razi tym bardziej, że nie reagował na obniżanie przez RPP stóp procentowych – pisze poszkodowany klient.

Inne opłaty i prowizje
Na wszelki wypadek zamieszczamy fragment tabeli opłat i prowizji dotyczący kredytów samochodowych. Na takie koszty powinni nastawić się klienci kredytujący samochód w Toyota Banku:

Opłata za zmianę harmonogramu spłaty kredytu

20 zł

Opłata za sporządzenie aneksu do umowy kredytowej

w przypadku wniosku Klienta o zmianę warunków umowy

50 zł

Opłata za przewalutowanie kredytu

150 zł

Opłata za przygotowanie i wysłanie monitu w związku z brakiem dostarczenia w terminie do banku karty pojazdu

50 zł

Opłata za przygotowanie i wysłanie monitu w związku z brakiem dostarczenia w terminie do banku kopii polisy AC wraz z dokonana cesja

50 zł

Opłata za wydanie opinii bankowej/zaświadczenia na życzenie Klienta

30 zł

Opłata za przygotowanie historii spłat kredytu

150 zł

Opłata za udostępnienie poświadczenia pełnomocnictwa pracownika banku

25 zł

Opłata za wystawienie promesy spłaty kredytu

20 zł

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu

2%, minimalnie 100 zł

Nasz komentarz
Tak wysoka opłata za zwykłe ponaglenie jest poważnym przegięciem ze strony Toyota Banku. Czy Bank ponosi jakieś straty z tytułu zwłoki klienta w takiej sytuacji? Jeżeli klient regularnie spłaca kredyt samochodowy, to nie ma żadnego problemu „finansowego”. Trzeba przyznać, że nawet o wiele bardziej prestiżowe i większe instytucje bankowe nie stosują takiego rygorystycznego taryfikatora. W Getin Banku i w BRE Banku płaci się 50 zł za monit, który dotyczy zwłoki w spłacaniu kredytu. Tym dziwniejszy wydaje się więc fakt, że TB pobiera tak wysoką opłatą za wysyłkę zwykłego pisma. Przecież mógłby to uczynić o wiele szybciej, taniej i skuteczniej, dzwoniąc lub kontaktując się mailowo z klientem. Ale po co się cackać, skoro można w ten sposób zainkasować kolejne kilka złotych…

Toyota Bank zignorował nasze prośby o komentarz w tej kwestii.
Co sądzisz o tak wysokich opłatach nakładanych na klientów?

Podziel się swoją opinią na temat Toyota Bank.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły