Alert Finansowy

Kredyt gotówkowy na mieszkanie?

05 maja
11:02 2014

Cele mieszkaniowe, obejmujące m.in. zakup czy budowę nieruchomości albo remont, nadbudowę czy przebudowę mieszkania lub domu, na ogół finansowane są za pośrednictwem kredytu lub pożyczki hipotecznej. Niemniej, można je zrealizować również zaciągając kredyty gotówkowe. Czy jednak takie rozwiązanie może być opłacalne dla kredytobiorcy?

Powody popularności kredytów hipotecznych

Przyjęło się, że zakup nieruchomości realizuje się z udziałem kredytu hipotecznego, nazywanego powszechnie kredytem mieszkaniowym, choć za jego pośrednictwem można zrealizować i inne cele kredytowe dopuszczalne przez bank. Główną cechą kredytu hipotecznego jest to, że jego zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości mieszkalnej. Hipoteka na rzecz banku wpisana do Księgi Wieczystej nieruchomości decyduje o tym, że kredyty hipoteczne mają z reguły najkorzystniejsze warunki cenowe, na tle innych kredytów, np. gotówkowych. Niemniej w takim przypadku klient musi zadecydować, aby hipoteka była zabezpieczeniem kredytu, a zawsze wiąże się to z pewnym ryzykiem, nawet utraty nieruchomości.

Brak konieczności ustanawiania hipoteki na nieruchomościMożna jednak realizować cele mieszkaniowe, przeprowadzać remonty czy rozbudowując dom lub naprawiając jego dach na koszt banku, zaciągając tanie kredyty gotówkowe, które nie wymagają ustanawiania hipoteki na nieruchomości. Klient pożycza pieniądze na dowolny cel i nie musi go ujawniać we wniosku kredytowym. Można zaciągnąć zobowiązanie, przy którym różnice w wysokości oprocentowania i wszystkich kosztów dodatkowych po stronie klienta, nie będą aż tak wysokie w porównaniu z opłatami dotyczącymi kredytu hipotecznego.

W przypadku kredytów gotówkowych zabezpieczenie może, aczkolwiek nie musi być ustanawiane. W wielu bankach, w tym na przykład w Eurobanku, zaciągając kredyt gotówkowy do określonej wysokości, bank nie będzie wymagał żadnych zabezpieczeń spłaty, choć można je ustanowić i mieć możliwość wynegocjowania niższego oprocentowania kredytu gotówkowego.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, czy kredyt gotówkowy będzie lepszy czy gorszy od hipotecznego. Wszystko zależy zwykle od indywidualnej sytuacji oraz oczekiwań potencjalnego kredytobiorcy.

Podobne artykuły