Alert Finansowy

Kredyt niebezpieczny dla emeryta

18 sierpnia
11:56 2010

Najstarszy z figurujących w Krajowym Rejestrze Długów dłużnik ma 93 lata, zaś największy dług – ponad 100 000 zł – obciąża emeryturę 72 latki! Alertowiczka MoniaWW opisała sytuację swojej mamy, która nieświadomie wpędziła się w spiralę długów.

Zaczęło się niewinnie

Podczas wizyty w oddziale banku pracownik poinformował starszą kobietę o możliwości wzięcia szybko i bez większych formalności niewielkiej pożyczki, gdyby tylko brakowało jej pieniędzy na bieżące potrzeby. Jak pisze MoniaWW:

Nie wiedzieliśmy wówczas o zamiarach mamy, a później, że spłaca jakieś zobowiązania. Emeryturę ma niewysoką i chyba dość szybko musiała wziąć następny kredyt żeby pokryć dotychczasowy. W ten sposób zaciągnęła później jeszcze jedną pożyczkę. Powiedziała nam o tym dopiero jak komornik wszedł jej na emeryturę i znalazła się w beznadziejnej sytuacji.

Nie jest to niestety przypadek odosobniony. Banki i inne instytucje finansowe bez problemów udzielają pożyczek emerytom (oraz rencistom) niezależnie od ich wieku oraz wysokości pobieranego świadczenia – wystarczy dowód osobisty i dokument z ZUS. Dzieje się tak, ponieważ regularnie przychodzące emerytury gwarantują terminowe spłacanie kolejnych rat, a w przypadku śmierci kredytobiorcy zobowiązanie (jako pasywo) przejmują spadkobiercy. Jeżeli zaś nastąpi opóźnienie w przekazywaniu wpłat banki kierują do ubezpieczyciela wnioski o komornicze zajecie emerytury lub renty. Ich ilość w ciągu ostatniego roku wzrosła lawinowo – w niektórych województwach o kilkaset procent – i szacuje się, iż obecnie kilkadziesiąt tysięcy osób otrzymuje jedynie minimum wolne od egzekucji, czyli niewiele ponad 350zł. Problem jest na tyle poważny, że do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trafił projekt opozycji podniesienia kwoty wolnej od egzekucji komorniczej rent i emerytur do około 700zł.

Łatwa zdobycz


„Gdyby nie nieetyczne postępowanie pracowników instytucji finansowych nie zajmowano by nam od razu świadczeń socjalnych. Nie dopytują oni o już posiadane zobowiązania, nie poinformują rzetelnie o realnych kosztach kredytu, a wykorzystują przypadłości osób starszych namawiając na przyjęcie zbyt dużych obciążeń. Słyszełem, że udzielają nawet kredytów osobom z zaburzeniami pamięci, co zgodnie z prawem powinno automatycznie czynić umowę nieważną!”
pisze Janekk40
(red. zgodnie z art. 82 KC, lecz jest trudne do udowodnienia). Wielu emerytów potrzebując pieniędzy na spłatę wziętych kredytów kieruje się też do niestawiających żadnych wymagań firm pożyczkowych balansujących na granicy prawa, co może być źródłem dodatkowych kłopotów.

Odwrócona hipoteka

Alternatywą dla szybkich kredytów ma się stać odwrócony kredyt hipoteczny lub już działające fundusze dożywotnich rent hipotecznych, ale jest to propozycja skierowana do tych, którzy posiadają własny dom lub mieszkanie. Trudno też określić na ile oferta banków będzie korzystna dla potencjalnych klientów, gdyż wciąż jeszcze trwają prace nad odpowiednią ustawą. Osobom chcącym pozostawić nieruchomość w spadku członkom rodziny pozostaje liczyć na ich wsparcie.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły