Alert Finansowy

Kredyty hipoteczne wracają do łask

12 maja
13:53 2010

Związek Banków Polskich już po raz drugi opublikował obszerny kwartalny raport na temat rynku nieruchomości oraz kredytów mieszkaniowych. Jakie trendy dominowały na rynku w I kwartale 2010 roku? W większości miast ceny mieszkań nieznacznie wzrosły. Kredyty hipoteczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, zwłaszcza złotówkowe, dzięki popularności programu Rodzina Na Swoim. W kredytach walutowych jesteśmy świadkami zawirowań – frank szwajcarski nie budzi zaufania, a euro bije rekordy popularności.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Wzrost popularności hipotek
Rośnie popularność kredytów hipotecznych, które w szybkim tempie zaczynają nadrabiać kryzysowe “zaległości”. Ogólna liczba udzielonych hipotek wzrosła aż o 30 proc. względem tego samego okresu w 2009. Aż 77 proc. wszystkich pożyczek dotyczy kredytów złotówkowych, co jest wielką zasługą programu Rodzina Na Swoim. Średnia wartość kredytu w PLN waha się w granicach 180 tys. złotych, natomiast średnie zadłużenie w obcej walucie wynosi aż 374 tys. złotych. Spada jednak popularność kredytów walutowych. Skończyła się era dominacji franka szwajcarskiego (4,3 proc. pożyczek, a rok temu 1/3 pożyczek była denominowana w CHF). Euro wysuwa się na czoło stawki (18,3 proc.), a wg szacunków ZBP jego udział może jeszcze wzrosnąć do końca roku nawet do 40 proc.

Ceny mieszkań

Ceny mieszkań od ponad roku utrzymują się na zbliżonym poziomie. Niezmiennie Warszawa znajduje się na pierwszym miejscu wśród najdroższych cen. Co ciekawe, w niektórych miastach nastąpił nieznaczny spadek cen. Oto pełna tabela, obrazująca wyniki na przestrzeni minionego roku:

Co może zmienić sytuację n rynku?
Dla przyszłości rynku mieszkaniowego w Polsce duże znaczenie będą miały regulacje umożliwiające emisję listów zastawnych przez banki uniwersalne. Istotna może być również ustawa o tzw. odwróconej hipotece, regulująca możliwość finansowania potrzeb osób w podeszłym wieku pod zastaw ich nieruchomości. Projekt wkrótce ma trafić do Sejmu. Warto ciągle zabiegać o stworzenie długofalowego systemu oszczędzania na cele mieszkaniowe – komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich. Jeszcze ważniejszą kwestią dla rynku nieruchomości będzie wprowadzenie rekomendacji T? Czy nowe regulacje zachwieją rynkiem i znacząco wpłyną na politykę kredytową banków?

Jak będą się kształtowały ceny mieszkań w tym roku?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły