Alert Finansowy

Kto przygarnie Meritum i BZ WBK?

14 kwietnia
11:00 2010

Wiadomość o wycofaniu się irlandzkiego inwestora z BZ WBK była jednym z najgorętszych newsów ostatnich miesięcy na rynku bankowym. Wielkopolski bank jest łakomym kąskiem, albowiem jako jeden z niewielu wyszedł obronną ręką z kryzysu. Tymczasem również główny udziałowiec Meritum Banku zamierza sprzedać swoje akcje. Zastanawiamy się jak będą przebiegały roszady bankowe.

Zobacz opinie o Meritum w Twoim mieście!

Długa lista chętnych
Pod koniec marca Allied Irish Bank, posiadający 70 proc. pakiet akcji BZ WBK, ogłosił, że przymierza się do sprzedaży udziałów w polskim banku. Natychmiast pojawiły się spekulacje na temat nowego inwestora. Wśród głównych kandydatów wymieniano takie potęgi jak HSBC, francuskich gigantów bankowości: BNP Paribas, Credit Agricole i Societe Generale. Wszystkie te instytucje dobrze znają nasz rynek – mają udziały w tutejszych bankach.

Austriacy zainteresowani
Wczoraj austriacki Raiffeisen postanowił włączyć się do gry. Rzecznik prasowy instytucji poinformował, że Polska jest interesującym rynkiem. Jak donosi austriacka prasa: – Raiffeisen International Bank Holding może być zainteresowany przejęciem pakietu 70 proc. BZ WBK SA należącego do Allied Irish Banks. BZ WBK odnotował w zeszłym roku rewelacyjne wyniki i jako jeden z niewielu banków poprawił swoje zyski.

Meritum idzie pod młotek
Kolejną zapowiadaną roszadą na rynku jest wykup Meritum Banku. Główny inwestor Innova Capital (fundusz private equity) posiada aż 92% akcji spółki, ale jest również udziałowcem m.in. w Expanderze. Nie ujawniono jeszcze potencjalnych nabywców, ale Krzysztof Kulig (partner Innova Capital) zapewnia, że jest ich przynajmniej kilku. Nie wiadomo również, czy inwestor będzie chciał się pozbyć całego pakietu akcji. Meritum do tej pory wstrzymuje się z publikacją wyników za rok 2009. Dwa lata temu poniósł straty rzędu 20 mln złotych – powalający cios przy tak niewielkiej skali działalności banku.

Kto wykupi BZ WBK? Kto zainteresowany jest udziałami w Meritum?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.


AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły