Alert Finansowy

Ruch w hipotekach

23 grudnia
10:49 2009

Zaczyna się! Koniec roku przynosi ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Kolejne banki uruchamiają kampanie i promocyjne oferty, które mają zachęcać do brania kredytów. “5 lekkich lat” to nowy pomysł Deutche Banku, który oferuje kredyty hipoteczne z promocyjną marżą 1,5%. Wow, ale czy to się opłaca?

Zobacz opinie o Deutsche Bank w Twoim mieście!
1,5% marży brzmi nieźle, ale jak wszystko na tym świecie nie jest za darmo. Bank zastosował ograniczenia i warunki dla kredytobiorców, którzy chcą skorzystać z jego oferty. Jedynie kredyty w PLN i EUR są objęte promocją. Dodatkowo kwota kredytu to min. 400 000 zł lub jej równowartość w EUR.

Kolejne warunki to utrzymywanie rachunku bankowego w Deutche Banku, ze stałymi miesięcznymi wpływami całości wynagrodzenia przez okres pięciu lat. Spełnienie tego warunku pozwoli nam na obniżenie marży o 1% w stosunku do stawki standardowej, która wynosi 3,5%.

Do pełni szczęścia, czyli obniżenia marży o kolejny 1% musimy jeszcze zainwestować w program inwestycyjno ubezpieczeniowy “db Inwestuj w Przyszłość”. Przy czym minimalna składka wynosi 150 zł od każdych 100 tys. udzielonego nam kredytu. Program trwa minimum 2 lata, przy czym składki za pierwszy rok, czyli kwotę minimum 7200 zł opłacamy z góry.

Dodając 3% prowizję banku (min. 12 000 zł) za udzielenie kredytu uzbiera nam się dość pokaźna kwota, jaką musimy zainwestować chcąc zadłużyć się w Deutche Banku.

Pokusiliśmy się o mała analizę oferty, z której wynika, że przy inwestycji wartej 450 tys. zł i 10% wkładzie własnym, promocyjne warunki, jakie oferuje DB pozwolą nam na zaoszczędzenie około 535 zł miesięcznie. To mniej niż wynosi nasze miesięcznie zobowiązanie z tytułu programu inwestycyjnego, który w analizowanej sytuacji pochłania 607,50 zł miesięcznie.

Uszczuplenie naszej płynności o 72,5 zł miesięcznie to może niewiele, ale nie zapominajmy, że zyski z tej inwestycji będą dla nas widoczne dopiero po kilku latach. Pamiętać również należy o tym, że w momencie wycofania się z programu inwestycyjnego po 2 latach, tracimy przywilej w postaci obniżenia marży o 1%, co automatycznie podnosi nam ratę kredytu o 261 zł miesięcznie. I gdzie tu korzyści?

Oferta Deutche Banku niewątpliwie przyciąga uwagę, ale czy jest korzystna dla potencjalnych kredytobiorców oceńcie sami. My ze swojej strony starannie przyjrzymy się innym pokusom, przed którymi staną kredytobiorcy.

Podziel się swoją opinią na temat Deutsche Bank.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły