Alert Finansowy

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź plany zagospodarowania i sytuację prawną terenu

29 września
13:46 2010

Alertowicz Łukasz z Warszawy poinformował nas o niedogodnościach, które mogą nas czekać w przypadku gdy nasz deweloper nie może porozumieć się ze spadkobiercami terenu, na którym zlokalizowane jest nasze przyszłe mieszkanie.

Alert Użytkownika:
Niestety nie sprawdzamy zapisów prawnych związanych z przyszłym zakupem wymarzonego mieszkania, stąd późniejsze problemy, których można było uniknąć. Ofert na rynku mieszkaniowym jest wiele, a mimo to najczęściej w swym wyborze kierujemy się ceną mieszkania. Nie sprawdzamy natomiast takich “drobiazgów” jak lokalizacja terenu na którym ma stanąć przyszły budynek, czy chociażby planów zagospodarowania przestrzennego. Nie sprawdzamy także dokumentów typu: stan prawny terenu na którym budowany jest budynek mieszkalny czy też osiedle. Piszę o tym dlatego, ponieważ miałem kłopoty podobne do tych, którzy mają zamiar zakupić mieszkania na Osiedlu Bursztynowym wybudowanym w stołecznym Wawrze. Przeczytałem właśnie informacje na ten temat i w związku z analogią pomiędzy moim przypadkiem postanowiłem przestrzec przyszłych klientów firm deweloperskich przed podobnymi zdarzeniami. Otóż w “Życiu Warszawy” przeczytałem, że: “mimo, iż wymarzone “M” jest gotowe, część pieniędzy wpłacona, ale zamieszkać nie można gdyż bank pod lokum kredytu dać nie chce. Dlaczego? Bo do gruntu, na którym stoi Osiedle Bursztynowe w stołecznym Wawrze pojawiły się roszczenia”.

Mimo, iż przyszłych właścicieli mieszkań nie powinny interesować przepychanki prawne pomiędzy deweloperem, a spadkobiercami lepiej wcześniej sprawdzić jaka jest sytuacja prawna terenu na jakim ma stanąć czy też stoi budynek w którym mamy zamiar wykupić mieszkanie. Jeżeli nawet deweloper oraz spadkobierca dojdą do porozumienia, to prawdopodobnie należy się spodziewać dodatkowych kosztów.

Ja niestety nie sprawdziłem planu zagospodarowania przestrzennego, w związku z tym nie wiedziałem, że miasto w pobliżu mojego domu planuje wybudowanie obwodnicy. Oczywiście z pewnością zostaną też wybudowane ekrany pochłaniające hałas, ale to nie rozwiązuje sprawy. W przeciwieństwie do przyszłych mieszkańców Osiedla Bursztynowego w porę dowiedziałem się o planach miasta i sprzedałem mieszkanie. Co zrobią niedoszli właściciele mieszkań Osiedla Bursztynowego? Przecież już zainwestowali w swoje cztery ściany, a finał jest daleki i niestety niepewny.
Pamiętaj, ostatecznie wszystkie problemy i koszty dotkną przyszłych mieszkańców.

Kupiłeś mieszkanie i miałeś problemy z uzyskaniem na nie kredytu? Doświadczyłeś innych niedogodności w podobnej sprawie?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły