Planujesz kupić sprzęt AGD/RTV na raty? Warto poczekać na atrakcyjne akcje typu „ prawdziwe raty 0%”. Ale uważnie czytaj umowy, które podpisujesz! W Media Markt obowiązkowo dostaniesz kartę kredytową wydawaną przez BPH (GE Money Capital) – nawet jeśli jej wcale nie potrzebujesz. Sprzedaż ratalna w sieci MM jest w taki sposób skonstruowana, że nie możemy zrezygnować z karty. Czy jest to zgodne z przepisami prawnymi?
Weź Pan kartę!
Czy dochodzi do nadużyć wobec klientów? Jeden z internautów opisuje swoją historię: – Byłem w Media Markt i kupiłem sobie laptopa do firmy na raty. Dostałem pocztą kartę kredytową, której nie potrzebuję. Czytałem jednak umowę i jest w niej wzmianka, że gdy oddam kartę, muszę spłacić całe zadłużenie. Zadzwoniłem do banku i dowiedziałem się, że karty nie mogę oddać jeśli nie spłacę zadłużenia. Dziwne to trochę, co o tym sądzicie?
Warunki
Zapewne ciekawi jesteście jakie warunki oferuje BPH, wciskając klientom karty Media Markt? Nie liczcie na atrakcyjne oprocentowanie i ciekawe bonusy:
– 19,65 proc. – oprocentowanie transakcji gotówkowych i bezgotówkowych (ustawa antylichwiarska przewiduje maksymalnie 20 proc., czyli bank stara się wycisnąć jak najwięcej)
– 45 zł – roczna opłata za kartę (niewygórowana cena)
– 54 dni – okres nieoprocentowanego kredytu
– 12 zł – wypłata gotówki z krajowego bankomatu (Sporo! Ale kto wypłaca gotówkę, mając do dyspozycji kartę kredytową?)
Promocyjne oferty dostępne tylko dla Posiadaczy kart Media Markt (bliżej niesprecyzowane)
Riposta banku
Na stronie BPH nie można było się doszukać informacji, czy faktycznie zwrot karty wiąże się z natychmiastową spłatą zadłużenia. W tym celu wysłaliśmy zapytanie do biura prasowego banku. Oto odpowiedź: – Zgodnie z par. 10 ust. 1 i 2 Umowy o kartę kredytową Media Markt, Posiadaczowi karty przysługuje prawo do rezygnacji z używania karty. Klient powinien poinformować nasz Bank (pisemnie lub telefonicznie) o rezygnacji z używania karty, a kartę zniszczyć. W takiej sytuacji, ważność Umowy o kartę przedłuża się do czasu spłaty zadłużenia wynikającego z karty, nie dłużej jednak niż do 36 miesięcy, licząc od dnia następującego po dniu rezygnacji Klienta z używania karty – informuje Aleksandra Kwiatkowska, rzecznik prasowy BPH. – Po zrezygnowaniu z karty Klient nie może dokonywać nowych transakcji w jej poczet. Powinien natomiast dokonywać terminowej spłaty zadłużenia z tytułu już wykorzystanego limitu kredytu – czyli w opisanym przez Pana przypadku terminowo spłacać raty za laptopa. Jeśli Klient nie aktywował karty, którą otrzymał pocztą po zakupienia laptopa, opłata roczna za kartę nie zostanie naliczona.
Wilk syty i owca cała. Nie ma sensu panikować. Najwyraźniej konsultanci z infolinii wprowadzili klienta w błąd. Powyższe oświadczenie dowodzi, że karta jest “nieprzymusowa” i można z niej zrezygnować bez przykrych konsekwencji.
Kupowałeś sprzęt na raty w Media Markt? Też wcisnęli Ci kartę?
Podziel się swoją opinią na temat BPH.
AlertFinansowy.pl