Alert Finansowy

Banki podwyższają oprocentowanie kredytów

22 marca
08:37 2010

Banki nie palą się do udzielania kredytów gotówkowych każdemu zainteresowanemu i konsekwentnie podwyższają ceny. Zdają sobie jednak sprawę, że nie można w nieskończoność podwyższać cen i mówić klientom „nie”. Co więc robią? Pracują nad coraz lepszym sposobem wyławiania z tłumu osób, którym można zaproponować kredyt bez obaw, że pieniędzy nie oddadzą.

Różnicowanie oferty
W którą stronę idzie obecnie rynek pożyczek gotówkowych najlepiej pokazuje nowa strategia działania BRE Banku, do którego należy mBank i MultiBank – uważają eksperci Gold Finance. Po zalogowaniu się na konto klienci obu banków mogą na stronie internetowej zobaczyć, z jakiego limitu kredytowego mogą skorzystać. To ma ich inspirować do pożyczania pieniędzy. Ale tak naprawdę dochodzi do odwrócenia ról – bank zamiast czekać na klientów, sam wybiera sobie najbardziej pożądanych (czytaj – dających gwarancję spłaty) i od razu informuje ich, do jakiej sumy sięga jego zaufanie. W politykę tę wpisuje się coraz bardziej powszechne różnicowanie oferty kredytów dla klientów znanych i nieznanych.

Tylko BGŻ obniżył oprocentowanie
Lukas Bank, który już wcześniej różnicował ofertę dla obu grup, dodatkowo jeszcze chce przeciągnąć na swoją stronę, zachęcając do założenia konta brakiem prowizji od pożyczki gotówkowej. Czyli wdraża rozwiązanie żywcem skopiowane z ofert kredytów hipotecznych (wcześniej podobny ruch zrobił Pekao) – podsumowuje Halina Kochalska z Gold Finance. Dla obu grup klientów w lutym cenę obniżył jedynie BGŻ. Czterech innych graczy podwyższyło oprocentowanie. Efekt? Średni całkowity koszt kredytu jest wyższy niż na początku roku.

Oprocentowanie w górę!
Jak można wyczytać w raporcie przygotowanym przez Gold Finance, w lutym oferta kredytów gotówkowych podrożała w Banku Citi Handlowym, Banku BPH, Getin Noble Banku i Alior Banku. W każdej z instytucji podwyżki sprowadziły się do wzrostu oprocentowania. Najbardziej odsetki poszły w górę w Citi Handlowym. Dla nieznanych klientów stawka wzrosła z 13,99 do 17,99 proc., a dla klientów z kontem w Citi z 12,99 do 15,99 proc. Alior Bank zwiększył oprocentowanie dla osób „z ulicy” z 16 do 18 proc. Getin Noble Bank podwyższył stawkę dla obu grup klientów z 11,9 do 12,9 proc., choć deklaruje, że dla znanych sobie osób ma warunki korzystniejsze niż dla klienta „z ulicy”. Na zwiększenie odsetek o 0,9 pkt proc. zdecydował się również BPH. Obecnie znanym i nieznanym klientom proponuje odsetki w wysokości 19,1 proc.

Uważasz, że to nie fair gdy banki podwyższają oprocentowanie kredytów, choć chwalą się coraz lepszymi wynikami finansowymi?

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły