Alert Finansowy

Millennium szuka pieniędzy na kredyty

13 stycznia
11:35 2010

Kryzys finansowy ciężko doświadczył Bank Millennium. Wszystko wskazuje na to, że 2009 r. bank zakończy na sporej stracie. Bank stara się szukać pieniędzy na giełdzie. Czy to wystarczy?

Zobacz opinie o Millennium w Twoim mieście!

Dywidenda nie w tym roku
Po trzech kwartałach 2009 r. bank Millennium miał 65,9 mln zł straty. Na panewce spaliły też plany zamknięcia 2009 r. stanem posiadania 560 placówek. Ostatecznie bank przyznaje się do ponad stu oddziałów mniej niż planował. Nic dziwnego, że zarząd zapowiedział, że w tym roku nie wypłaci akcjonariuszom dywidendy. Bank tłumaczy to właśnie słabymi wynikami za 2009 r. A co z dywidendą za następne lata? Bank, choć zapowiada poprawę wyników, to wypłacanie dywidendy w kolejnych latach uzależnia od szeregu czynników – oprócz zysków także od poziomu wypłacalności i planów ekspansji. A te ostatnie są ambitne.

Kapitału szukają na giełdzie
Obecne kłopoty nie przeszkadzają zarządowi snuć śmiałych planów podboju rynku. Do 2012 r. bank Millennium chce mieć 7 proc. udziału w rynku detalicznym i 5 proc. w rynku korporacyjnym. Jeszcze bieżący rok bank chce zamknąć liczbą 1,5 mln klientów detalicznych i 15 tys. klientów instytucjonalnych. Czy to się uda? Bank chce uciec przed problemami, a w tym celu planuje tzw. ucieczkę do przodu. Zamierza zdobyć kapitał na inwestycje, które mają przynieść zysk w przyszłości. A gdzie najłatwiej o kapitał? Oczywiście na giełdzie.

Większość dla klientach korporacyjnych
W tej chwili przygotowywana jest kolejna emisja akcji Millennium, na którą KNF wydała wczoraj (12 stycznia 2010 r.) zgodę. Od inwestorów z warszawskiej giełdy bank planuje pozyskać aż 1 mld zł brutto. Na co ma iść ta gigantyczna kwota? Według oficjalnych zapewnień banku zdecydowana większość z tej kwoty pójdzie na wsparcie akcji kredytowej, z czego aż ¾ ma trafić do klientów korporacyjnych. Czy to oznacza, ofensywą banku w sektorze usług korporacyjnych (leasing, factoring, etc) i na rynku kredytów hipotecznych? Czy inwestorzy zaufają Millennium i wyłożą kapitał?

Bank Millennium to:

  • 450 oddziałów w całej Polsce
  • Ponad 6,6 tys. pracowników
  • Bank Millennium stanowi centrum Grupy Banku Millennium, w skład której wchodzą: Millennium Leasing, Millennium Dom Maklerski i Millennium Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych
  • Właścicielem banku jest Banco Comercial Portugues posiadający ok 65,5 proc. akcji banku

Podziel się swoją opinią na temat Millennium.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły