Alert Finansowy

O tym się mówi – czterech prezesów odeszło z pracy

29 stycznia
16:47 2010

Jesień ubiegłego roku przyniosła duże zmiany personalne wśród kadry zarządzającej bankami. Przyczyną był kryzys, zwyczajne znudzenie lub przejście na emeryturę. Niewątpliwie jednak odejście lub zmiana pracy przez czterech znanych i wpływowych prezesów, szefujących niejednokrotnie największymi instytucjami finansowymi w kraju zmieniło świat bankowców.

Jan Krzysztof Bielecki
Były premier w październiku 2003 r. objął funkcje prezesa Banku Pekao SA. Sześć lat później, w listopadzie 2009 podał się do dymisji. Oficjalne przyczyny odejścia Bieleckiego nie są znane. W mediach pojawiały się plotki, że Bielecki być może będzie chciał pomóc Platformie Obywatelskiej i zastąpi na stanowisku premiera Donalda Tuska. Jednak obecny premier kandydować na prezydenta nie zamierza. Czy Bielecki to as w rękawie PO?

Jerzy Pruski
Od marca 2004 r. do stycznia 2008 r. był pierwszym zastępcą prezesa NBP. W kwietniu 2009 r. został powołany na stanowisko prezesa PKO BP – drugiego co do wielkości (po Pekao SA) banku w Polsce. Jednak już kilka miesięcy później, w lipcu 2009 r. odwołano go z tego stanowiska. Powód? Konflikt z ministrem skarbu. Pruski sprzeciwiał się wypłacie megadywidendy z PKO BP, oraz emisji akcji w celu dokapitalizowania banku. Różnice zdań co do wielkości dywidendy i formy emisji akcji okazały się do pogodzenia. Dziś na zawodowym „zesłaniu” w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Zbigniew Jagiełło
Człowiek bardzo zasłużony w tworzeniu rynku finansowego w Polsce. Od 1995 r. był pracownikiem instytucji finansowych; PKO/Credit Suisse TFI SA, Pekao/Alliance TFI SA. Od 2001 r. prezes Pioneer Pekao TFI SA i Pioneer Pekao Asset Management. Po koniec lata 2009 r. odchodzi z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych i został mianowany prezesem PKO BP. Czy człowiek związany dotychczas bardziej z TFI poradzi sobie z funkcja prezesa dużego banku? Czas pokaże. My trzymamy kciuki.

Józef Wancer
Dużym szokiem dla środowiska bankowców była wiadomość o rezygnacji Józefa Wancera z prowadzenia banku BPH. Józef Wancer oświadczył, ze zamierza udać się na emeryturę. Był prezesem BPH od 2000 r. i jednocześnie uważany jest za jedną z największych osobowości w dziedzinie bankowości. Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej doświadczonych menadżerów w Polsce. Karierę rozpoczynał w Stanach Zjednoczonych. Wychował całe pokolenie młodych menadżerów – wśród nich między innymi Wojciecha Sobieraja, prezesa Alior Banku.

Co sądzisz o tych spektakularnych odejściach?

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły