Alert Finansowy

PKO BP i BRE Bank w poszukiwaniu kapitału

03 marca
09:08 2010

PKO BP i BRE Bank chcą pozyskać nowy kapitał. Ten pierwszy szykuje emisję euroobligacji na kwotę ok. 1 mld euro (4 mld zł) oraz wypłatę dywidend dla akcjonariuszy. Zaś ten drugi przymierza się do emisji pakietu 20,8 mln akcji. Czy to wystarczy na realizację głównych założeń strategii obydwu banków?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

PKO BP zabezpiecza
PKO BP, drugi największy bank na polskim rynku, zamierza wypłacić dywidendę w wysokości 40% zeszłorocznego zysku netto. Jeszcze nie znamy dokładnej wartości wypłaty przypadającej na jedną akcję, ponieważ PKO BP opublikuje wyniki za rok 2009 dopiero 15 marca. Jeśli wierzyć prognozom, wypracowany zysk za rok 2009 będzie jednak słabszy niż ten z 2008 r. Dodatkowo PKO BP planuje emisję euroobligacji, dzięki której będzie w stanie zabezpieczyć kredyty hipoteczne w walutach obcych (zwłaszcza w euro). W przeciągu najbliższych 2-3 lat bank chce zwiększyć swój zysk do 4 mld zł.

BRE Bank, trzeci potentat naszego rynku, szykuje emisję akcji na 2 mld zł, która pozwoli na realizację nowej strategii. Emisja będzie uwzględniała prawo poboru, czyli można się spodziewać spadku kursu nowych akcji. Niemiecki Commerzbank już zapowiedział, że skorzysta z prawa poboru i wykupi prawie 70% nowych akcji, a Deutsche Bank obejmie gwarancją resztę. BRE Bank chce za wszelką cenę dostosować się do kapitałowych wymogów Bazylea III, zwiększyć zwrot z kapitału do 16% i pozyskać 700 tys. nowych klientów do końca roku 2012.


Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły