Zdecydowałeś, że podpiszesz polisę na życie? W takim razie musisz wybrać sumę ubezpieczenia. Ponieważ twoje potrzeby zmieniają się w czasie, w różnych okresach możesz wybierać różną sumę ubezpieczenia.
Chcesz, aby wśród twoich dokumentów znalazła się polisa? Warto więc wiedzieć, że każda polisa na życie ma na celu stworzyć finansowe zaplecze dla najbliższych osoby ubezpieczonej. Bowiem życie pokazuje, że konieczne jest przemyślenie wielu kwestii przed jej wyborem. Tym bardziej, że śmierć ubezpieczonego będzie oznaczać, że uposażone przez niego osoby otrzymają od ubezpieczyciela wsparcie finansowe. Aby jednak było ono wystarczająco duże, niezbędne jest poprawne określenie sumy ubezpieczenia.
Gdy mowa o sumie ubezpieczenia, należy podkreślić, że nie wszyscy zainteresowani prawidłowo ją wyliczają. Efekty mogą być negatywne – najbliżsi nie otrzymują niezbędnego wsparcia finansowego, a brak pieniędzy może oznacza poważne problemy. Jeżeli chcesz tego uniknąć, sprawdź, jak prawidłowo ustalić sumę ubezpieczenia.
Kredyt hipoteczny? Suma ubezpieczenia musi być wysoka
Polisa na życie po raz pierwszy pojawiła się w rozmowie z doradcą finansowym, u którego dowiadywałeś się o kredyt hipoteczny. Jeżeli wcześniej nie korzystałeś z produktów ubezpieczeniowych, musisz wiedzieć, że suma ubezpieczenia ma ogromne znaczenie – to właśnie od niej zależy, czy twoi najbliżsi będą odpowiednio zabezpieczeni. Jeżeli wybierzesz zbyt małą sumę ubezpieczenia, to wypłacone środki mogą nie wystarczyć na pokrycie zobowiązań zaciągniętych przez rodzinę.
Kredyt hipoteczny to produkt, którego spłata trwa do nawet 30 lat. Jeżeli mieszkanie sfinansowałeś ze środków przyznanych przez bank, to suma ubezpieczenia powinna pokryć cały kredyt i zapewnić rodzinie środki na okres nawet do 60 miesięcy. Choć to do ciebie należy ostateczna decyzja, pamiętaj, że największa suma ubezpieczenia powinna zostać ustalona wówczas, gdy macie na utrzymaniu małe dzieci.
Aby nie obniżyć dotychczasowego standardu życia
Wybrana suma ubezpieczenia ma znaczenie, bowiem życie jest drogie, dlatego musi ona opiewać na wystarczająco dużą sumę ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że środki wypłacone przez ubezpieczyciela nie mogą zostać przez rodzinę potraktowane jako oszczędności – ma ona z nich korzystać po śmierci żywiciela rodziny – tak, aby poziom jej życia nie uległ zmianie.
Suma ubezpieczenia – jak ją określić?
Jeżeli chcesz optymalnie wybrać sumę ubezpieczenia, powinieneś podejść do tematu jej wyliczenia w sposób praktyczny, a dokładniej określając swoje aktualne wpływy. Jesteś jedynym żywicielem rodziny? Zatem doskonale wiesz, jaką sumą dysponuje co miesiąc twoja rodzina. Teraz pozostaje już tylko zastanowić się, na jak długo ma jej wystarczyć suma wypłacona przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Specjaliści uważają, że zupełnym minimum jest 6 miesięcy. Jeżeli chcesz dać najbliższym większy komfort, możesz obliczyć, ile powinna wynosić suma ubezpieczenia, aby mogli się oni utrzymać przez np. 3 lata.
Potrzeby się zmieniają
Zauważ, że o innej sumie ubezpieczenia będzie mowa wówczas, gdy spłacasz kredyt hipoteczny, o innej wówczas, gdy właśnie zakończyłeś życie zawodowe i przebywasz na emeryturze. Jeżeli masz problem z określeniem optymalnej sumy ubezpieczenia, powinieneś poradzić się specjalisty. Ekspert będzie w stanie pomóc – po gruntownym wypytaniu cię o twoje potrzeby i osiągane aktualnie dochody, pomoże określić optymalną kwotę.