Alert Finansowy

Rozliczenia PIT 2016 – nowości

16 grudnia
08:09 2015

Od lat Ministerstwo Finansów wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania i obsługi podatników w urzędach skarbowych w ramach ustawy o Administracji Podatkowej. Największe emocje wśród podatników wzbudziło wprowadzone kilka lat temu udogodnienie – rozliczenie PIT online.

Ustawa o Administracji Podatkowej zawiera zapisy o modernizacji i cyfryzacji działania urzędów skarbowych, a tym samym wyjście naprzeciw podatnikowi i pokazanie mu „ludzkiej twarzy”. Cyfryzacja i portal podatkowy ma dotyczyć nie tylko szeroko pojętej obsługi podatnika i jego spraw, lecz docelowo także ma to pomóc w stworzeniu nowego typu komunikacji online pomiędzy urzędem a podatnikiem. Stąd właśnie na portalu podatkowym – kalkulatory podatkowe, baza wiedzy (pytania i odpowiedzi), informacje o terminach płatności, rozliczenia PIT itd.

Rozliczenie PIT 2016 i zmiany

Każdy rok przynosi jakieś nowości. Rok 2016 również przyniesie kilka zmian w rozliczeniach, jednak podatnicy nie muszą się niczego obawiać.

Najważniejsze zmiany to:

  • Zmiany w uldze prorodzinnej –  głównie polegająca na tym, że kwota ulgi zostanie podwyższona na trzecie i kolejne dziecko. Można się będzie także ubiegać o zwrot z niewykorzystanej ulgi.
  • Płatnicy będą musieli na zmienionych zasadach przesyłać deklaracje do urzędów i podatników.
  • Zwiększy się lista rzeczy i czynności, które będą zwolnione z podatku.

Rozliczenie PIT online

Oczywiście głównym celem cyfryzacji i modernizacji działań urzędów skarbowych było umożliwienie podatnikom tego, by mogli wysłać rozliczenie PIT online bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Od kilku lat jest to możliwe i taka forma składania PIT-ów cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Wystarczy podać kilka danych osobistych, które dokładnie zweryfikują podatnika i gotowe. Z pewnością ta zmiana jest najbardziej odczuwana przez tysiące podatników.

Czy to bezpieczne?

Wiele osób pewnie zastanawia się czy wysyłka takich danych będzie odpowiednio zabezpieczona. Owszem. Wszelkie dane będą szyfrowane i wysyłane tak, jak dane bankowe – czyli z priorytetem bezpieczeństwa.

Rozliczenie PIT przez internet = mniej błędów

Urzędy zachęcają podatników do nowoczesnych form składania deklaracji. Oczywiście jednym z powodów jest oczywisty rozwój i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań na miarę europejską. Innym ważnym czynnikiem jest minimalizowanie błędów, a tym samym i późniejszych korekt. Wypełnianie rozliczenia PIT przez program PIT lub kreator internetowy, dostępny m. in. na stronie e-Deklaracje (powiązanej z Ministerstwem Finansów) pomaga unikać błędów i je prawie eliminuje. Programy bowiem wyliczają wszystko za podatnika (łącznie z nadpłatami, zwrotami, kwotą 1 % podatku przekazywanego na rzecz OPP itd.), wskazuje miejsca do wypełnienia, podpowiada, jakie ulgi nam przysługują i co można odliczyć itd. Obecnie wcale nie jest potrzebna wiedza podatkowa, by móc samodzielnie się rozliczyć i właśnie do tego powinniśmy dążyć – szybkie wypełnianie deklaracji, szybka wysyłka, proste wypełnianie PIT-ów, brak błędów, brak korekt, szybsze zwroty itd.

PIT – 11 – pospiesz pracodawcę!

Pamiętaj, że jeżeli otrzymujesz od pracodawcy PIT – 11, powinieneś go otrzymać najpóźniej do końca lutego 2016 r. Jednak im wcześniej, tym lepiej, bowiem już z początkiem roku możemy zacząć się rozliczać. Pospiesz pracodawcę, niech nie wysyła twojego PIT-u na ostatnią chwilę. Im szybciej go dostaniesz, tym więcej czasu będziesz miał na spokojne rozliczenie i wybranie organizacji pożytku publicznego, której zechcesz przekazać swój 1 % podatku.

Podobne artykuły