Alert Finansowy

Szybciej odzyskasz VAT

09 grudnia
11:10 2009

Marian78 wysłał do nas alert, z którego wynika, że jest zainteresowany wiadomościami o podatku VAT od materiałów budowlanych, a w szczególności informacjami o jego zwrocie: „Jestem w trakcie budowy domu. Jak wygląda obecnie sprawa ze zwrotem podatku VAT od materiałów budowlanych? Wiem, że niedługo mają wejść w życie nowe przepisy, ale zupełnie nie wiem co ma się zmienić.”

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Jest szansa na lepsze przepisy. Wszystko wskazuje na to, że 1 stycznia 2010 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy regulująca kwestie zwrotu podatku VAT za materiały budowlane.

Obecnie zwrot tego podatku wiąże się z budową albo remontem domu lub mieszkania. Czyli, krótko mówiąc; my remontujemy lub budujemy, a Urząd Skarbowy zwraca nam koszty związane z zakupem materiałów budowlanych. Niestety tylko tych, na które po 1 maja 2004 r. wzrosła stawka VAT z 7 do 22 %. Urząd zwraca tylko tę różnicę miedzy 7 a 22 proc.! Do tego ma na to aż sześć miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku.

Ważne jest by wniosek wraz z fakturami był dobrze sporządzony. Wiele wniosków jest rozpatrzonych negatywnie, właśnie przez ich niewłaściwe przygotowanie.

Nowe przepisy mają skrócić czas oczekiwania na decyzję Urzędu Skarbowego. Będzie miał on tylko 60 dni na wydanie opinii i ewentualny zwrot podatku.

Aktualnie projekt znajduje się w Sejmie, obok projektu rządowego, który co prawda też skraca czas oczekiwania, ale tylko do czterech miesięcy. Miejmy nadzieję, ze posłowie się pospieszą i zdarzą przed Nowym Rokiem. Czego sobie i Wam życzymy.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły