Alert Finansowy

Ubezpieczenie AC – czy kierowcy mogą liczyć na zniżki? W jakich przypadkach?

Ubezpieczenie AC – czy kierowcy mogą liczyć na zniżki? W jakich przypadkach?
23 lutego
18:38 2017

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Taka polisa chroni auto przed szkodami powstałymi na skutek kolizji, wypadku czy zdarzeń losowych. AC zapewnia również wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu. Rozważając zakup takiej polisy, warto dowiedzieć się, kto i w jakich przypadkach może dostać zniżki.

Ceny polis AC mogą znacząco różnić się od siebie nie tylko w zależności od ubezpieczyciela, ale również w zależności od zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Podstawowa wersja, zapewniająca jedynie podstawową ochronę będzie zdecydowanie tańsza niż wersja kompleksowa, której zakres jest szerszy.

Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływają również takie czynniki jak:

* wartość pojazdu;

* historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu;

* miejsce rejestracji i użytkowania auta;

* wiek właściciela i długość posiadania prawa jazdy;

* wiek i marka samochodu;

* planowany przebieg;

* miejsce parkowania pojazdu.

Zniżka za bezszkodową jazdę

Kupując polisę AC najwyższe zniżki otrzymają kierowcy, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Maksymalna wysokość zniżki wynosi obecnie 60% (z reguły jest to 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy). Oznacza to, że jeśli ubezpieczający przez ostatnie 6 lat nie był sprawcą kolizji drogowej, stłuczki ani wypadku, zamiast 1000 zł zapłaci za polisę jedynie 400 zł.

Uwaga: szczegóły sposobu naliczania zniżek za bezszkodową jazdę mogą różnić się w zależności od konkretnego ubezpieczyciela.

Zniżki za wiek i doświadczenie

Niższą składkę za AC zapłacą kierowcy, którzy posiadają dłuższy staż za kierownicą. Nie bez znaczenia jest także kryterium wieku. Większość ubezpieczycieli udziela zniżek osobom, które skończyły 25 lat i posiadają prawo jazdy dłużej niż 3 lata.

Przykład: 23-letni kierowca, który posiada prawo jazdy jedynie przez rok, za polisę AC zapłaci zdecydowanie więcej niż 35-latek, który ma prawo jazdy od 7 lat.

Zniżki za jednorazową płatność

Jeśli kierowca zdecyduje się zapłacić za polisę w 1 lub 2 ratach, jej koszt będzie zazwyczaj niższy niż w przypadku płatności w 4 lub 12 ratach. Niektórzy ubezpieczyciele premiują zakup polisy przez internet, proponując swoim klientom dodatkowy rabat.

Dodatkowe zabezpieczenia

Do uzyskania zniżek mogą przyczynić się także dodatkowe zabezpieczenia samochodu, takie jak dodatkowy alarm czy blokada kierownicy.

Zniżki dla określonych grup klientów

Często zdarza się, że ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki konkretnym grupom klientów. Mogą to być np. zniżki dla właścicieli aut luksusowych, dla przedstawicieli określonych zawodów (np. notariuszy, prawników, przedstawicieli służb mundurowych) czy zniżki dla nowych klientów.

Chcąc znaleźć idealnie dostosowane do potrzeb i oczekiwań AC, warto rzetelnie przeanalizować oferty poszczególnych ubezpieczycieli. Najlepsza polisa to polisa „szyta na miarę”, dostosowana do konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Podobne artykuły