Alert Finansowy

Kiedy warto założyć konto oszczędnościowe?

Kiedy warto założyć konto oszczędnościowe?
24 czerwca
13:07 2016

Konta oszczędnościowe dla wielu klientów banku stanowią zagadkę, gdyż tak naprawdę tylko nieliczni wiedzą czym ono się różni od zwykłego rachunku. Często są one mylone z lokatami, gdyż mają podobne jak one oprocentowanie. Czym one się jednak od nich różnią i czy naprawdę warto założyć konto oszczędnościowe?

O tym, że warto oszczędzać nie trzeba chyba nikogo specjalnie przypominać. Dodatkowe zapasy gotówki przydadzą się w momencie chęci zrobienia większych zakupów lub w niespodziewanych sytuacjach. Wiele więc osób stawia przede wszystkim na bezpieczne i pewne sposoby gromadzenie gotówki. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na założenie poza zwykłych rachunkiem, również dodawanego do niego konta oszczędnościowego. To bardzo wygodny sposób na odkładanie drobnych sum w regularnych odstępach czasu. Pozwalają one również na wypłaty środków w dowolnym momencie. Zanim podejmie się decyzje o założeniu takiego rachunku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto?

Dla kogo przeznaczone jest konto oszczędnościowe

W tym wypadku można mówić o wielu rodzajach kont oszczędnościowych.  Banki chcąc przykuć uwagę klientów przygotowują dla nich wiele atrakcyjnych ofert. Można znaleźć rachunki oszczędnościowe przeznaczone dla najmłodszych, dla firm a także dla osób indywidualnych. Różnią się one między sobą czasem kapitalizacji odsetek, wymaganym wkładem minimalnym, a także cennikiem opłat. Tak wiele produktów sprawia, że bardzo trudno wybrać ten najbardziej dla siebie odpowiedni. Warto jednak dokładnie przyglądać się ofertom banków i szukać atrakcyjnych promocji.

Konto oszczędnościowe bez opłat dla nowych klientów

Banki chcąc przykuć uwagę nowych klientów proponują dla nich korzystniejsze warunki przy zakładaniu kont oszczędnościowych. Zwykle w takich wypadkach nie są naliczane opłaty za prowadzenie oraz za wypłatę środków. Zanim skorzysta się z promocji warto jednak dokładnie przyjrzeć się warunkom prowadzenia rachunku bankowego. Może się okazać, że naliczane są dodatkowe opłaty za przelewy zewnętrzne bądź wewnętrzne, albo dana oferta będzie trwać tylko przez określony czas.

Czy oszczędzanie na koncie jest bezpieczne

Podobnie jak w przypadku innych produktów bankowych, również w tym przypadku Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza wypłacalność środków do 100 tysięcy euro. Oznacza to, że przy zgromadzeniu nawet dużych sum, są one bezpieczne i mogą procentować przez dłuższy czas. Na pytanie kiedy warto założyć konto oszczędnościowe, można odpowiedzieć: zawsze. Konta oszczędnościowe podobnie jak lokaty przynoszą mniejszy lub większy zysk w każdych warunkach ekonomicznych. Każda osoba, która myśli o regularnym oszczędzaniu w dłuższej perspektywie czasu powinna wybrać właśnie ten produkt. Tylko konto oszczędnościowe pozwala na regularne zwiększanie kapitału podstawowego lub wypłaty środków bez konieczności utraty odsetek. Do tego ich elastyczność pozwala na to, że taki rachunek może mieć praktycznie każdy.

Podobne artykuły