Alert Finansowy

Uważajcie na Certyfikaty Rzetelności KRD

12 października
09:39 2010

Ostatnio aż huczy na temat złej sytuacji na rynku usług turystycznych. 14 września zbankrutowało Selectours, a 28 września upadłość ogłosiło Orbis Travel, pomimo planowanej fuzji z litewskim biurem Novaturas. Selectours 30 października 2009 roku otrzymało Certyfikat Rzetelności potwierdzający, iż firma nie posiada żadnych przeterminowanych zobowiązań, notowanym w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Warto zaznaczyć, że Selectours w maju tego roku otrzymało również Złoty Certyfikat Rzetelności.

Certyfikaty Rzetelności udzielane poprzez program Rzetelna Firma okazują się bardzo popularne wśród przedsiębiorców. W ciągu dwóch ostatnich lat chęć do udziału w programie zadeklarowało 36 000 polskich firm. Taki certyfikat ma na celu poświadczać wiarygodność i profesjonalizm firmy oraz gwarantować terminowe spłacanie przez nią zobowiązań wobec kontrahentów. Jest dostępny w wersji papierowej – by ewentualnie wyeksponować go na ścianie w biurze – lub w wersji on-line.

Brzmi szlachetnie, ale czy nie jest to jednak kolejny chwyt marketingowy mający na celu zwyczajnie przyciągnąć więcej klientów? Certyfikat on-line jest na bieżąco aktualizowany na podstawie bazy danych KRD, ale sam banner uczestnictwa danej firmy w programie Rzetelna Firma jest dostępny na ich stronie internetowej całą dobę przez 7 dni w tygodniu za niewielką opłatą 99 złotych miesięcznie. Mało który klient zada sobie trud by kliknąć i zweryfikować aktualną wypłacalność i rzetelność firmy.

Pamiętaj zatem by przy zakupie atrakcyjnej wycieczki zagranicznej czy innego produktu nie sugerować się wyłącznie kolorowymi logami i sloganami o firmach nazywających się “godnymi zaufania” – fakty mogą być zupełnie inne.

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami Krajowego Rejestru Dłużników, aby odnieśli się oni do wspomnianych wątpliwości, dotyczących warunków udziału w Programie oraz realnej wartości certyfikatu. KRD, udzielając patronatu temu projektowi powinien dbać o jego wizerunek oraz swoją wiarygodność. Niestety, pomimo wielu prób nie otrzymaliśmy żadnego komentarza w tej sprawie. Uważamy, zatem że w obecnej sytuacji rynkowej nabranie wody w usta nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Masz doświadczenia czy problemy z nierzetelnymi firmami?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły