Alert Finansowy

Wakacje mogą Cię kosztować drożej! Tanie linie podnoszą opłaty za bagaż

08 kwietnia
10:10 2010

Spadek ilości sprzedawanych biletów mocno odbił się na wynikach linii lotniczych. Szczególnie tzw. tanie linie, operujące na bardzo niskich marżach, starają się zrekompensować sobie kryzys podwyższaniem cen za opłaty dodatkowe. Od początku kwietnia w Wizzair i Ryanair zapłacimy więcej za bagaż.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Droższe loty z Okęcia?
To nie pierwsza w ostatnim czasie zła wiadomość dla miłośników podniebnych wojaży. Przypomnijmy tylko, że wcześniej dyrekcja warszawskiego lotniska im. Chopina na Okęciu zapowiedziała podwyżkę opłat dla wszystkich linii korzystających z tego portu lotniczego. Choć jeszcze nie wiadomo kiedy ona nastąpi, to można już być pewnym, że odbije się na cenach biletów.

Wizzair podnosi opłaty, ale obniża kryteria
W tym miesiącu dwie wiodące tanie linie na naszym niebie – irlandzki Ryanair i węgierski Wizzair postanowiły przykro zaskoczyć swoich klientów. Obie podniosły swoje stawki za tzw. bagaż rejestrowany, czyli ten, który ląduje w luku bagażowym. W Wizzair od 1 kwietnia zapłacimy za to 15 euro (wcześniej opłata wynosiła 10 euro). Na otarcie łez przewoźnik ten zwiększył limit bagażu rejestrowanego z 20 kg do 32 kg.

Ryanair nie pozwolił długo czekać na siebie
Nie trzeba było długo czekać na reakcję Irlandczyków. Już kilka dni później zarząd Ryanair obwieścił swoim klientom, że w sezonie wakacyjnym (lipiec – sierpień) za bagaż rejestrowany zapłacą dodatkowe 5 euro / funtów brytyjskich. Już teraz ich cena za tą usługę to 15 euro / funtów za sztukę bagażu. W sezonie letnim wyniesie ona więc 20 euro / funtów. Jeśli ktoś wcześniej (przed zapadnięciem tej decyzji) wykupił w tym terminie lot nie ma czego się obawiać – nie będzie musiał dopłacać do biletu. Pamiętać jednak należy, że Ryanair ma większe wymagania co do wagi bagażu i jako bagaż rejestrowany liczy tylko ten, którego ciężar zmieści się w 15 kg.

Jak te opłaty wyglądają na tle innych tanich linii operujących na polskich lotniskach?

  • Aer Lingus: 12-15 euro (20 kg)
  • Easy Jet: 50 zł (20 kg)
  • Germanwings: 8 euro (20 kg)
  • Norwegian: 20-30 zł (20 kg)


Korzystasz z tanich linii lotniczych? Która jest według Ciebie najbardziej “problematyczna”?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły