Alert Finansowy

10% prowizji w Dombanku?!

17 marca
12:50 2010

Biorąc kredyt musimy zawsze pamiętać, że poza samym oprocentowaniem musimy jeszcze zwrócić uwagę na ubezpieczenie oraz prowizję kredytową. Nie może ona przekroczyć ustawowych 5 proc. W tej sprawie dostaliśmy zapytanie od Patryka: – Chciałem zaciągnąć kredyt w Dombanku, ale najpierw rzuciłem okiem na ich tabelę opłat. Prowizja kredytowa wynosi tam od 0,5 proc. do 10 proc., co wydało mi się bardzo podejrzane, bo górnym limitem powinno być 5 proc.. Czy Dombank próbuje naciągać swoich klientów?

Prowizja a ustawa o kredycie konsumenckim
Wysokość prowizji kredytowej jest regulowana przez ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 (Dz.U. z 18 września 2001r.). Ustawie podlegają kredyty w kwocie do 80 tys. zł i dla nich prowizja nie może być wyższa – tłumaczy Wojciech Sury, rzecznik prasowy Dombanku. Dodatkowo Dombank zastrzega, że może odstąpić od pobrania całości lub części prowizji z tytułu udzielenia kredytu w przypadku udzielenia przez klienta dodatkowych zabezpieczeń. Co wynika z ustawy?

Primo ultimo – Łączna kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt konsumencki […] nie może przekroczyć 5 proc. kwoty udzielonego kredytu konsumenckiego. Ważne – w skład tej kwoty nie wliczamy ubezpieczenia spłaty kredytu!

Secundo, zgodnie z art. 3 ust. 1: Ustawy nie stosuje się do umów o kredyt konsumencki o wysokości większej niż 80.000 zł albo równowartości tej kwoty w innej walucie niż waluta polska.

Uwaga! Prowizja 0 proc. ?
Wysokość prowizji zależy nie tylko od oferty kredytowej, ale również od tego, czy kredytobiorca jest stałym lub nowym klientem banku. Coraz więcej instytucji stosuje również sprytną sztuczkę, reklamując kredyty „bez prowizji”. W większości przypadku jest to tylko przykrywka, bo wówczas klient musi słono zapłacić za ubezpieczenie. W ten sposób bank rekompensuje sobie brak opłaty prowizyjnej. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość i wymienić te banki, które nie stosują takiego haczyka – ING Bank Śląski, DnB Nord oraz Lukas Bank.

mk

A ty jaką prowizję zapłaciłeś biorąc kredyt? Nie daj się rolować!

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły