Alert Finansowy

2000 proc. wzrostu stawki podatku od nieruchomości? – list od czytelnika

19 maja
13:03 2010

Jeden naszych czytelników wysłał do nas mail, w którym pomstuje na nowe (jego zdaniem drakońskie) podwyżki podatku od nieruchomości. Sprawa dotyczy gruntów rolnych. Prezentujemy w całości mail od naszego Alertowicza i ciekawi jesteśmy Waszych opinii. Czy kogoś z Was również zaskoczyła wysokość nowego podatku od nieruchomości?

Mail od Alertowicza:
To dotyczy każdego kto posiada w Polsce kawałek własnego terenu i bez znaczenia pozostaje fakt czy jest to kilkadziesiąt metrów kw. pod własnościowym M czy też jest to kilkanaście arów. Ustawa umożliwia przekwalifikowanie terenu (na razie na terenie miast na prawach powiatu) dotąd opodatkowanego stawką dla terenu rolnego na teren mieszkaniowy za pomocą operatu geodezyjnego, a widełki stawek podatku sięgają prawie złotówki za m.kw. A oto szczegóły .Tysiące właścicieli terenów zaliczanych dotąd w skali podatku od nieruchomości jako rolne czyli do 1 ha zostało postawione wręcz pod ścianą ,przez ustawę umożliwiającą drastyczne podwyżki wymiary podatku od nieruchomości. W wyniku tej sejmowej sztuczki jednorazowy wzrost stawki podatku z wymiaru, teren rolny na mieszkaniowy wynosi w przypadku Bielska Białej 1850 proc., a mianowicie było 0,02zł jest 0,37 zł. Taki wzrost to nie tylko monstrualna podwyżka, to unicestwienie dorobku wielu rodzin nisko i średnio sytuowanych, ustawa umożliwia wzrost do blisko 5000 proc. W ścisłym związku ze sprawą pozostaje kwestia takiej samej stawki dla terenu mieszkaniowego bez względu na lokalizacje, a przecież mając teren sąsiadujący z ruchliwą hałaśliwą i wydalającą zanieczyszczenia drogą, lotniskiem czy inną inwestycją, stawka podatku winna uwzględniać uciążliwości z tego tytułu.

Czy ustawa to umożliwiająca jest zgodna z konstytucją RP? Jest nadzieja w instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich gdzie skierowano już kilkanaście wniosków o zbadanie konstytucyjności tej pazernej ustawy.

Co sądzisz o mailu vanyana? Uważasz, że ma rację?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły