Alert Finansowy

Polacy znów szturmują giełdę

14 stycznia
13:53 2010

Na nic przestrogi analityków, na nic wspomnienia niedawnego krachu. Polaków znów zaczyna ogarniać giełdowe szaleństwo. Wzrosty indeksów na warszawskiej giełdzie w 2009 r. znalazły swoje przełożenie w portfelach tych szczęśliwców, którzy kupili akcje na początku ubiegłego roku. Okazało się, że zarobić można, ale jak nie stracić?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!


Wolą giełdę niż lokatę

Rośnie kolejka chętnych po giełdowe zyski. Ludzi kuszą ubiegłoroczne wzrosty, które pozwoliły zarobić znacznie więcej niż na lokacie. Według najnowszych danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) z każdym miesiącem ubiegłego roku przybywało osób chcących samodzielnie inwestować na giełdzie, a liczba rachunków maklerskich pod koniec 2009 r. wyniosła 1,13 mln. Było to o ok. 100 tys. rachunków więcej niż przed rokiem.


Dobry rok

Dla giełdy był to udany rok, choć na początku nic tego nie zapowiadało. Gorączka zakupów zaczęła się jednak pod koniec lutego i trwała w zasadzie bez przerwy cały rok. Prezes KDPW Iwona Sroka, tłumaczy to lepszymi od innych giełd wynikami naszej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW).

W 2009 r. najwięcej rachunków maklerskich założono w:

  • Centralnym Domu Maklerskim Pekao SA – przybyło 44 tys.
  • DI BRE Banku – przybyło 34,5 tys.
  • BM Alior Banku – 11,2 tys. rachunków więcej. To chyba największe zaskoczenie, gdyż jeszcze na początku 2009 r. bank ten miał ok. 500 rachunków maklerskich.

Liderzy wśród domów maklerskich:

  • Centralny Dom Maklerski Pekao SA – prawie 202 tys. rachunków
  • DI BRE Banku – 194 tys. rachunków
  • DM Pekao – 158,5 tys. rachunków

Alert Finansowy radzi: Na co należy uważać?
Pamiętajcie, że zakładając rachunek maklerski musicie zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy. Pierwsza z nich to ile będzie kosztowało utrzymanie rachunku (tutaj koszt wahać się może między 40 a 100 zł rocznie). Drugą rzeczą jest prowizja od zlecenia wraz z opłatą minimalną. W przypadku gdy nie zamierzamy być aktywnym inwestorem ważniejszy staje się koszt utrzymania rachunku. Jeśli jednak planujemy często handlować akcjami to musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na koszt prowizji od transakcji.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły