Alert Finansowy

Amber Gold obiecuje złote góry choć jest pod lupą KNF

06 kwietnia
07:38 2010

Coraz więcej kontrowersji wzbudza Amber Gold – firma pożyczkowa z Trójmiasta. Niedawno Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wpisała ją na listę tzw. alertów, czyli publicznych ostrzeżeń. Wpisanie na listę nie oznacza jeszcze, że firma działa wbrew prawu, ale jest to ostrzeżenie dla jej potencjalnych klientów, że może coś z nią być nie tak. Przyjrzeliśmy się tej sprawie.

Jako bank i nie bank
Na sprawę Amber Gold naprowadził nas Krzysiek77 wysyłając do nas alert. Postanowiliśmy przyjrzeć sie jej działalności. O Amber Gold stało się głośno gdy firma ta zaczęła przyjmować lokaty oprocentowane na 10 proc. w skali roku. Robi to choć nie jest bankiem. Dodatkowo, w promocji, każdy kto zdecyduje się założyć lokatę na złoto, dostanie od firmy 1 gramową sztabkę czystego złota. Oprócz tego Amber Gold proponuje szereg jeszcze lepiej oprocentowanych lokat, działających na zasadach lokat strukturyzowanych. Gdy dodamy do tego pożyczki, w tym pożyczki konsolidacyjne, to możemy zauważyć już, że firma działa na zasadzie banku choć wcale nim nie jest.

Omijanie prawa po polsku
Według urzędników KNF na prowadzenie działalności bankowej potrzebna jest zgoda Komisji, której to Amber Gold nie posiada. Jak zatem firma obchodzi nasze prawo? To proste – zamiast lokat firma sprzedaje tzw. kontrakty lokacyjne, a pożyczek udziela w oparciu o kodeks cywilny, a nie prawo bankowe. Takie tłumaczenie okazało się wystarczające dla gdańskiej prokuratury, która umorzyła śledztwo w sprawie działalności Amber Gold.

Nie daj się zwieść pięknym słówkom
Amber Gold korzysta więc z niedoskonałości prawa, podobnie jak znana firma Finroyal. Nieprecyzyjne zapisy prawa pozwalają tego typu firmom obejść prawo bankowe i oferować tzw. kontrakty lokacyjne. Amber Gold tłumaczy, że za lokaty klientów kupowane jest od razu złoto, co pozwala dodatkowo obejść podatek od zysków kapitałowych, gdyż inwestycje w kruszec nie są nim objęte. Co jednak gdy koniunktura na złocie ulegnie odwróceniu? Czy realne będzie utrzymanie tak wysokiego oprocentowania? Fora internetowe już teraz huczą od klientów, którzy czują się oszukani, gdyż nie otrzymali kredytu, albo mają opóźnienia z jego przelewem z Amber Gold.

 

Na temat praktyk firmy Amber Gold pisała już wcześniej Magdalena Olczak z Wyborcza.biz.

Warto ryzykować powierzając pieniądze firmie znajdującej się na liście alertów KNF? Czy Ty lub ktoś z Twoich znajomych miał do czynienia z Amber Gold?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły