Alert Finansowy

Cena życia

23 grudnia
06:20 2009

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile warte jest twoje życie? Jak wycenić jego wartość? Katarzyna zwróciła się do nas z następującym problemem: „Jestem samotną matką wychowującą dwójkę dzieci. Niestety, niedawno moja matka miała bardzo poważny wypadek samochodowy, który ledwo przeżyła. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, jakby sobie poradziła moja rodzina, gdybym to ja miała taki wypadek. Czy jest jakiś dobry sposób aby zapewnić godną przyszłość moim dzieciom, gdyby mnie zabrakło?”

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Bez wątpienia jednym ze sposobów, aby ustabilizować sytuację rodziny po naszej śmierci, jest wykupienie ubezpieczenia na życie. Jednak w tym momencie nasuwa się bardzo ważne pytanie: na jaką kwotę się ubezpieczyć?

Głównym powodem, dlaczego wykupujemy ubezpieczenia na życie, jest zapewnienie osobom bliskim finansowej stabilności w momencie, gdy zabraknie osoby ubezpieczonej. W tym sensie suma ubezpieczenia powinna odpowiadać wysokości zarobków ubezpieczonego. W ten sposób, po jego śmierci, poziom życia najbliższych pozostanie na niezmienionym poziomie.

Dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Na jej wysokość z pewnością mają wpływ następujące zagadnienia:

– ile obecnie zarabiamy
– kto i w jakim stopniu jest uzależniony od naszych zarobków
– ile posiadamy oszczędności
– przez jaki okres czasu nasi bliscy będą potrzebowali wsparcia finansowego
– jaka kwota potrzebna jest na edukację naszych dzieci
– w jaki sposób rodzina pokryje koszt naszego pogrzebu

Nie jest łatwo uwzględnić wszystkie powyższe czynniki przy wyliczaniu sumy ubezpieczenia. Zadanie to jest dosyć skomplikowane, dlatego też wykonanie takich obliczeń powinniśmy zlecić ekspertowi w tej dziedzinie.

Jeśli nie chcesz czekać na wizytę eksperta, możesz spróbować samemu wyliczyć prawidłową sumę ubezpieczenia. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeń znajdujących się na stronach internetowych firm ubezpieczeniowych. 

Niestety, raz wyznaczona suma ubezpieczenia nie zawsze odpowiada zmieniającym się realiom naszego życia. W miarę upływu czasu zmieniają się potrzeby finansowe każdej rodziny. Dlatego należy pamiętać o aktualizacji naszego ubezpieczenia w przypadku zmiany sytuacji życiowej.

Pamiętaj! Wybierając ubezpieczenie na życie dobrze zastanów się nad odpowiednim zakresem i sumą ubezpieczenia. Tylko wtedy będziesz pewny, że twoi bliscy otrzymają odpowiednie zabezpieczenie na dalsze życie.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły