Alert Finansowy

Ciągnik i gruby łańcuch – sposób na bankomat?

07 maja
07:43 2010

Przestrzegaliśmy już was przed skimmingiem, który jest dość wymyślną formą oszustwa. Przestępcy montują w bankomatach specjalne urządzenia kopiujące pasek magnetyczny karty płatniczej, a kod PIN zdobywają za pomocą mikrokamery. Przeciwnikami złodziejskiego kunsztu są zwolennicy rzemiosła, którzy wolą mniej skomplikowane metody. Wystarczy duży ciągnik i stalowy łańcuch, a żaden bankomat nam się nie oprze.

Wyrwij sobie bankomat
Złodzieje wcale nie muszą używać wyszukanych metod, aby osiągnąć upragniony cel. Zainwestowane środki też nie są zbyt wielkie – pożyczony od kolegi ciągnik, ciężarówka lub skradziony buldożer. Ułańska fantazja nie zna granic. Złodzieje zakradają się w nocy do maszyn stojących „luzem”, oplatają je mocnymi linami lub łańcuchami. Raz, dwa, trzy! Ciągniemy! Łup wpada prosto w ręce (na hol?) przestępców. Po czym zaciągają ofiarę na ubocze i plądrują. Ten ostatni punkt może okazać się największym wyzwaniem. Bankomaty są wymyślnie skonstruowanie. Opróżnienie opancerzonych kasetek z pieniędzmi to ciężki orzech do zgryzienia. Czy gra jest warta świeczki? Na pewno, w ręce bandytów może wpaść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście takie kradzieże są marginalnym zjawiskiem, chociaż odnotowano już kilka przypadków w Polsce. Wszystkie zakończyły się fiaskiem.

Utrudnione zadanie
Prawdziwą udręką są skimmerzy, którzy mogą obejść nawet nowoczesne systemy. Wyrobnicy, czyli „wyrywacze bankomatów”, nie stanowią poważnego zagrożenia, a przecież mają dodatkowo utrudnione zadanie. Nie dość, że muszą rozbić sejf, to jeszcze często zdarza się, że w bankomacie zamontowano pojemnik z farbą, który eksploduje i znaczy banknoty. Wówczas nie będzie żadnego pożytku z takiego łupu.

Bankomat biometryczny
Banki nieustannie pracują nad coraz lepszymi metodami zabezpieczeń przed kradzieżami. Już wkrótce na polskich ulicach pojawią się bankomaty biometryczne – to inicjatywa Banku Polskiej Spółdzielczości. Chociaż takie maszyny działają już od jakiegoś czasu w innych krajach (m.in. w Japonii). Czym jest bankomat biometryczny i dlaczego jest lepszy od zwykłych maszyn? Ponieważ nie potrzebujemy nawet karty płatniczej, aby wypłacić pieniądze. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika, który skanuje nasze naczynia krwionośne. Wszyscy mogą odetchnąć z ulgą, bo dzięki temu złodzieje nie będą mogli stosować tak drastycznych metod jak odcinanie palców. Dlatego producenci bankomatów nie wprowadzili systemu analizy linii papilarnych.

[vsw id=”1fbKNptSdSk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Padłeś ofiarą skimmingu?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły