Alert Finansowy

Ciągnik i gruby łańcuch – sposób na bankomat?

07 maja 2010 07:43

Przestrzegaliśmy już was przed skimmingiem, który jest dość wymyślną formą oszustwa. Przestępcy montują w bankomatach specjalne urządzenia kopiujące pasek magnetyczny karty płatniczej, a kod PIN zdobywają za pomocą mikrokamery. Przeciwnikami złodziejskiego kunsztu są zwolennicy rzemiosła, którzy wolą mniej skomplikowane metody. Wystarczy duży ciągnik i stalowy łańcuch, a żaden bankomat nam się nie oprze.

Wyrwij sobie bankomat
Złodzieje wcale nie muszą używać wyszukanych metod, aby osiągnąć upragniony cel. Zainwestowane środki też nie są zbyt wielkie – pożyczony od kolegi ciągnik, ciężarówka lub skradziony buldożer. Ułańska fantazja nie zna granic. Złodzieje zakradają się w nocy do maszyn stojących „luzem”, oplatają je mocnymi linami lub łańcuchami. Raz, dwa, trzy! Ciągniemy! Łup wpada prosto w ręce (na hol?) przestępców. Po czym zaciągają ofiarę na ubocze i plądrują. Ten ostatni punkt może okazać się największym wyzwaniem. Bankomaty są wymyślnie skonstruowanie. Opróżnienie opancerzonych kasetek z pieniędzmi to ciężki orzech do zgryzienia. Czy gra jest warta świeczki? Na pewno, w ręce bandytów może wpaść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście takie kradzieże są marginalnym zjawiskiem, chociaż odnotowano już kilka przypadków w Polsce. Wszystkie zakończyły się fiaskiem.

Utrudnione zadanie
Prawdziwą udręką są skimmerzy, którzy mogą obejść nawet nowoczesne systemy. Wyrobnicy, czyli „wyrywacze bankomatów”, nie stanowią poważnego zagrożenia, a przecież mają dodatkowo utrudnione zadanie. Nie dość, że muszą rozbić sejf, to jeszcze często zdarza się, że w bankomacie zamontowano pojemnik z farbą, który eksploduje i znaczy banknoty. Wówczas nie będzie żadnego pożytku z takiego łupu.

Bankomat biometryczny
Banki nieustannie pracują nad coraz lepszymi metodami zabezpieczeń przed kradzieżami. Już wkrótce na polskich ulicach pojawią się bankomaty biometryczne – to inicjatywa Banku Polskiej Spółdzielczości. Chociaż takie maszyny działają już od jakiegoś czasu w innych krajach (m.in. w Japonii). Czym jest bankomat biometryczny i dlaczego jest lepszy od zwykłych maszyn? Ponieważ nie potrzebujemy nawet karty płatniczej, aby wypłacić pieniądze. Wystarczy przyłożyć palec do czytnika, który skanuje nasze naczynia krwionośne. Wszyscy mogą odetchnąć z ulgą, bo dzięki temu złodzieje nie będą mogli stosować tak drastycznych metod jak odcinanie palców. Dlatego producenci bankomatów nie wprowadzili systemu analizy linii papilarnych.

 

Padłeś ofiarą skimmingu?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły