Alert Finansowy

TOP 10 piosenek o pieniądzach

26 lutego
10:48 2010

W dzisiejszym rankingu prezentujemy 10 piosenek, traktujących o pieniądzach – sile napędowej świata. Niektórzy muzycy oddają hołd bożkom mamony, inni krytykują konsumpcjonizm i pogoń za pieniędzmi, a sami na tym zbijają fortunę. Hipokryzja?

10. Maryla Rodowicz – Kasa i seks

Maryla szasta życiowymi truizmami: Bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa, a kiedy w kasie forsa, to sukces pierwsza klasa. Bo to co nas podnieca, to czasem też jest seks, a seks plus pełna kasa, to wtedy sukces jest.

[vsw id=”lAPwvPrtDMk” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

9. Chaim Topol – If I Were A Rich Man

Czyli słynne „Gdybym był bogaty” ze „Skrzypka na dachu”, w którym główny bohater, Tewje, opowiada o swoich marzeniach o bogactwie.

[vsw id=”RBHZFYpQ6nc” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

8. Kanye West – Gold Digger

Jeden z najbardziej wpływowych raperów ostatniej dekady Kanye West zaprosił do współpracy aktora Jamiego Foxxa. Efektem tej kolaboracji jest „Gold Digger” – w dosłownym tłumaczeniu „poszukiwacz złota”, ale w tym kontekście oznacza kobietę, która wiąże się z mężczyzną tylko ze względu na jego pieniądze. Drogie Panie, wstydźcie się!

[vsw id=”6vwNcNOTVzY” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

7. Kazik – 100 000 000

Kazik – najbardziej zajadły komentator polskiej polityki. Tym razem dobiera się do prezydenta Wałęsy – Wałęsa! Dawaj moje sto milionów! Kazik dopomina się o 100 milionów starych złotych, które mieli dostać wszyscy obywatele, którzy poprą Wałęsę podczas wyborów. Utwór ten został później wykorzystany w kampanii wyborczej Samoobrony w 1995 roku.

[vsw id=”Ui0cTmlk0bo” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

6. Madonna – Material Girl

Madonna, jak na rozpustną gwiazdę przystało, przyznaje się, że jest materialistką, bo przecież żyjemy w świecie materialistów. Po ogromnym sukcesie tego singla Madonna była często nazywana „material girl”. Pasuje jak ulał.

[vsw id=”JZ2tYoBfnlw” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

5. Liza Minelli – Money

W słynnym musicalu „Kabaret” Liza Minelli oświadcza wprost – pieniądze sprawiają, że Ziemia się kręci. Forsa siłą napędową świata!

[vsw id=”rkRIbUT6u7Q” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

4. Republika – Mamona

Ś.P. Grzegorz Ciechowski trafnie demaskuje branżę muzyczną. Bez ogródek wyznaje: Ta piosenka jest pisana dla pieniędzy. Cały zespół tapla się w morzu zielonych dolców – wymowne, a zarazem szydercze.

[vsw id=”19bf8znhX_U” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

3. ABBA – Money, Money, Money

Muzycy zespołu ABBA na pewno nie mieli problemu z pieniędzmi. Szwedzki kwartet zbił fortunę w latach 70. i cieszył się ogromną popularnością na całym świecie. Ironiczny wydaje się więc fakt, że ta piosenka traktuje o byciu biednym w świecie bogaczy.

[vsw id=”WCkOmcIl79s” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

2. The Beatles – Taxman

Inspiracja do tej piosenki pojawiła się w momencie, gdy Beatlesi zaczęli zarabiać grube miliony na Wyspach. George Harrison wówczas zdał sobie sprawę, że i tak większość ich dochodów pochłaniają podatki. W owym czasie najbogatsi musieli płacić aż 95% superpodatek! W efekcie Beatlesi mnóstwo czasu spędzali poza Wyspami jako uciekinierzy podatkowi. Zresztą, przyznajcie szczerze, kto lubi fiskusa?

[vsw id=”8y2XLIitX8o” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

1. Pink Floyd – Money

Brzęk monet, darcie papieru, dzwonek kasy fiskalnej. Już początkowe efekty dźwiękowe zdradzają, o czym będzie ten utwór. Floydzi nie popierają kultu mamony, doszukują się w pieniądzach źródła całego zła na świecie. Singiel „Money” sprzedał się w nakładzie 34 milionów egzemplarzy, więc łatwo sobie wyobrazić, ile pieniążków musiało wpłynąć na konta muzyków. Ironia losu.

[vsw id=”8_anbEJsr6s” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Znasz jeszcze jakieś inne piosenki o pieniądzach?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły

0 komentarzy

Brak komentarzy!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Napisz komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować.