Alert Finansowy

TOP 10 piosenek o pieniądzach

26 lutego
10:48 2010

Prezentujemy ranking 10 piosenek, traktujących o pieniądzach – sile napędowej świata. Traktujcie tą listę z przymrużeniem oka 🙂

10. Maryla Rodowicz – Kasa i seks

Maryla szasta życiowymi truizmami: Bo to co nas podnieca, to się nazywa kasa, a kiedy w kasie forsa, to sukces pierwsza klasa. Bo to co nas podnieca, to czasem też jest seks, a seks plus pełna kasa, to wtedy sukces jest.

9. Chaim Topol – If I Were A Rich Man

Czyli słynne „Gdybym był bogaty” ze „Skrzypka na dachu”, w którym główny bohater, Tewje, opowiada o swoich marzeniach o bogactwie.

8. Kanye West – Gold Digger

Jeden z najbardziej wpływowych raperów ostatniej dekady Kanye West zaprosił do współpracy aktora Jamiego Foxxa. Efektem tej kolaboracji jest „Gold Digger” – w dosłownym tłumaczeniu „poszukiwacz złota”, ale w tym kontekście oznacza kobietę, która wiąże się z mężczyzną tylko ze względu na jego pieniądze. Drogie Panie, wstydźcie się!

7. Kazik – 100 000 000

Kazik – najbardziej zajadły komentator polskiej polityki. Tym razem dobiera się do prezydenta Wałęsy – Wałęsa! Dawaj moje sto milionów! Kazik dopomina się o 100 milionów starych złotych, które mieli dostać wszyscy obywatele, którzy poprą Wałęsę podczas wyborów. Utwór ten został później wykorzystany w kampanii wyborczej Samoobrony w 1995 roku.

6. Madonna – Material Girl

Madonna, jak na rozpustną gwiazdę przystało, przyznaje się, że jest materialistką, bo przecież żyjemy w świecie materialistów. Po ogromnym sukcesie tego singla Madonna była często nazywana „material girl”. Pasuje jak ulał.

5. Liza Minelli – Money

W słynnym musicalu „Kabaret” Liza Minelli oświadcza wprost – pieniądze sprawiają, że Ziemia się kręci. Forsa siłą napędową świata!

4. Republika – Mamona

Ś.P. Grzegorz Ciechowski trafnie demaskuje branżę muzyczną. Bez ogródek wyznaje: Ta piosenka jest pisana dla pieniędzy. Cały zespół tapla się w morzu zielonych dolców – wymowne, a zarazem szydercze.

3. ABBA – Money, Money, Money

Muzycy zespołu ABBA na pewno nie mieli problemu z pieniędzmi. Szwedzki kwartet zbił fortunę w latach 70. i cieszył się ogromną popularnością na całym świecie. Ironiczny wydaje się więc fakt, że ta piosenka traktuje o byciu biednym w świecie bogaczy.

2. The Beatles – Taxman

Inspiracja do tej piosenki pojawiła się w momencie, gdy Beatlesi zaczęli zarabiać grube miliony na Wyspach. George Harrison wówczas zdał sobie sprawę, że i tak większość ich dochodów pochłaniają podatki. W owym czasie najbogatsi musieli płacić aż 95% super podatek ! W efekcie Beatlesi mnóstwo czasu spędzali poza Wyspami jako uciekinierzy podatkowi. Zresztą, przyznajcie szczerze, kto lubi fiskusa?

1. Pink Floyd – Money

Brzęk monet, darcie papieru, dzwonek kasy fiskalnej. Już początkowe efekty dźwiękowe zdradzają, o czym będzie ten utwór. Floydzi nie popierają kultu mamony, doszukują się w pieniądzach źródła całego zła na świecie. Singiel „Money” sprzedał się w nakładzie 34 milionów egzemplarzy, więc łatwo sobie wyobrazić, ile pieniążków musiało wpłynąć na konta muzyków. Ironia losu.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły