Alert Finansowy

Czy komornik może zająć nadpłacony podatek?

14 maja
05:40 2010

Nie dostaliście zwrotu nadpłaconego podatku? Czy wiecie, że komornik mógł przejąć tę należność? Z podobnym problem boryka się coraz więcej podatników. Jedna z internautek pyta: Czekam na zwrot podatku. Znam kilka osób, które już dostały pieniądze a złożyły po mnie. Niedawno otrzymałam z KRUK (przyp. red. firma windykacyjna) informację o zadłużeniu. Czy Urząd Skarbowy mógł przekazać te pieniądze tej firmie?
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Co może komornik?
Odpowiedź na pytanie internautki jest przecząca. Urząd Skarbowy nie zajmuje się egzekucją zaległości wobec firm zewnętrznych. W tej sytuacji należy wykluczyć opcję, w której US bezpośrednio przekazał środki bezpośrednio do windykatora. Taka sytuacja jest możliwa, gdy postępowanie windykacyjne wkroczyło na etap komornika. Wówczas komornik jest uprawniony do zajęcia zwrotu podatku. Zazwyczaj odbywa się to za pośrednictwem konta bankowego, a dłużnik zostaje powiadomiony o tym, jaka część nadpłaconego podatku przeszła na poczet długu. Jeżeli zaległości przekraczają poziom nadpłaty, to komornik może zająć całą zwracaną sumę. W przeciwnym przypadku, podatnik otrzyma zwrot pomniejszony o odpowiednią kwotę. Podstawa prawna: art. 895 Kpc w zw. z art. 896 Kpc (kodeks postępowania cywilnego) .

Uwaga!
Warto wiedzieć, że wierzytelności związane z świadczeniami rodzinnymi nie podlegają komorniczej egzekucji. Tym samym, komornik nie może zająć rent i zasiłków rodzinnych, a także alimentów. Gdy dojdzie do takiej formy nadużycia, to należy jak najszybciej zgłosić skargę firmie windykacyjnej lub skierować sprawę do sądu. Uwaga! Podatkowa ulga prorodzinna nie wchodzi w zakres świadczeń rodzinnych, dlatego komornik może ją przejąć (podobnie jak ulgę internetową). Zasiłek dla bezrobotnych oraz wynagrodzenie z tytuły pracy także podlegają postępowaniu egzekucyjnemu.

Czy komornik kiedykolwiek przejął wasz nadpłacony podatek lub wynagrodzenie?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

 

Podobne artykuły